Gaziantep’de bayram namazı vakti… Gaziantep bayram namazı saat kaçta?

Corona virüsü sebebiyle geçtiğimiz bayram karantina altında geçmişti ve Gaziantep'te bayram namazı ayrı bir önem kazandı. Diyanet Gaziantep bayram namazı saatini ve il il namaz vakitlerini yayınlandı. İşte Gaziantep ilimiz için Kurban Bayramı namazı saati...

Gaziantep’de bayram namazı vakti… Gaziantep bayram namazı saat kaçta?

Kurban Bayramı’nın gelmesiyle birlikte bayram sabahını bayram namazıyla geçirmek isteyen İslam alemi bayram namazı saatlerini araştırıyor. Bayram coşkusunun yoğun olarak yaşandığı illerin başında gelen Gaziantep’te günün erken saatlerinde vatandaşlar camilerde bayram namazı kılacak. Gaziantep de bayram namazının merakla araştırıldığı şehirlerden. Peki Gaziantep’te Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak?

Gaziantep bayram namazı saati: 06:06

KURBAN KESİMİ NE ZAMAN BAŞLAR, NE ZAMAN BİTER?

Kurban kesimi, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, sabah namazı vakti girdikten sonra başlar. Hanefilere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder. Şafiilere göre ise 4. günü de kurban kesilebilir. Kurban bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüzleri kesilmesi uygundur. Bayramın birinci günü kesmek daha faziletlidir.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı bayramın ilk günü, güneşin doğmasından yaklaşık 50 dakika geçtikten sonra cemaatle birlikte kılınan namazdır. Bayram namazına, Allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan Kurban Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama.” denip niyet edilir.

İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhuekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır ki cemaat de aynısını yapar. Ardından imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve imamın okuduğu sûre ile âyetleri dinler. Ardından imamla birlikte rükû ve secde edilir.

Ardından 2. rek'âta kalkılıp eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde edilerek namaz bitirilir.

Sonra, imam minber'e çıkarak “Bayram hutbesi”ni okur. Hutbenin ardından dua edilir. Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için “İki salla bir bağla üç salla bir yat.” şeklinde bir tekerleme de yapılmıştır.

cemaat Corona Diyanet Gaziantep Google İslam kurban saat kaçta