Sözcü Plus Giriş

Mağaraya girip yarasaları öptü: İddia doğru fakat görüntüler yeni değil!

İhlas Haber Ajansı (İHA), Bursa'da bir kişinin mağaraya girip yarasaları öptüğünü öne sürdü. Adının İbrahim Sargın olduğu belirtilen şahsın, yarasaları öptüğü yolundaki iddia doğru olsa da, doğrulama platformu teyit.org, görüntülerin 2017 yılına ait olduğunu ortaya çıkardı.

14:03 -

”Corona virüsü yarasalardan mı bulaştı?” tartışmaları sürerken Bursalı maceracı İbrahim Sargın’ın, yarasalarla dolu mağaraya girip bu hayvanları incelediği iddia edildi.

İHA’nın haberine göre; uzun süre yarasaları inceleyen maceracı adam eline aldığı yarasayı öpüp tekrar saldı.

Fakat doğrulama platformu teyit.org, İbrahim Sargın’ın yarasaları öptüğünü yansıtan görüntülerin yeni olmadığını ortaya çıkardı.

Teyit.org, videoya video doğrulama aracı InVid aracılığıyla bakarak eski tarihli bir YouTube paylaşımına ulaştı.

Buna göre; görüntüler, İbrahim Sargın tarafından 2 Ekim 2017'de paylaşıldı.

Video açıklamasında, “Siz hiç yarasa sesi duydunuz mu” sorusu yer alırken, görüntülerin Ayva mağarasında çekildiği belirtiliyor.

Covid-19 salgınının başından bu yana hastalığın insanlara nasıl bulaştığı tartışılıyor. Yarasalar, SARS ve MERS gibi corona virüslerinin sebep olduğu hastalıklarda da taşıyıcı olarak biliniyor.

SARS salgınında ilk kaynak, MERS'te ise doğal rezervuarın yarasalar olduğu bilgisi var. Covid-19'a sebep olan corona virüsünün kaynağının da yarasalar olduğu düşünülüyor. Ancak virüsün doğrudan yarasalardan mı geçtiği, yoksa bir ara konaktan mı geldiği henüz kesinlik kazanmış değil.

 

Son güncelleme: 10:37 25.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more