Sözcü Plus Giriş

Gülistan Doku 130 gündür kayıp: Baraj kapakları açılsın

Tunceli Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Merkezi, 130 gündür kayıp olan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku'nun bulunması için görüntü çözümlemesinin bitirilmesini ve baraj suyunun boşaltılmasını istedi.

Evren DEMİRDAŞ
17:02 -
Gülistan Doku 130 gündür kayıp: Baraj kapakları açılsın

130 gündür bulunamayan Gülistan Doku'yu arama çalışmaları profesyonel ekipler tarafından kayıp ilanından itibaren devam ediyor. Tunceli Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Merkezi’nin yaptığı açıklamada ”Bütün Türkiye’nin bu konu ile ilgili hassasiyet ve duyarlığını görüyor ve bu hassasiyetin Gülistan bulunana kadar devam edeceğine yürekten inanıyor ve güveniyoruz” denildi.

”GÖRÜNTÜ ÇÖZÜMLEME BİTİRİLMELİ”

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

* Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 17. maddesinde herkesin yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahip olduğu, 56. maddesinde de devletin, herkesin hayatını beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamakla yükümlü olduğu belirtilmektedir.

* Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 2. maddesinde de, herkesin yaşam hakkının, yasanın koruması altında olduğu belirtilmektedir.

* Yaşam hakkının korunmasının devletlerin yükümlüğünde olduğunun belirtildiği, Birleşmiş Milletler (BM) bütün kişilerin zorla kaybedilmeden korunmasına dair Uluslararası Sözleşme’nin ilgili hükümleri gereği Gülistan Doku’nun bulunmasına ilişkin sorumluluğun bilinciyle ivedi olarak, Uzunçayır barajının kapaklarının daha da açılarak suda arama çalışmalarının netliğe kavuşturulması ve görüntü çözümleme ile dudak okumanın teknik çalışmasının bitirilmesi için gerekli iş ve işlemlerin yapılmasını bir kez daha talep ediyoruz.

İLGİLİ HABERKayıp Gülistan'ın yeni görüntüleri ortaya çıktıKayıp Gülistan'ın yeni görüntüleri ortaya çıktı İLGİLİ HABERKayıp Gülistan'ın ablası: İntihar ettiyse erkek arkadaşı biliyordurKayıp Gülistan'ın ablası: İntihar ettiyse erkek arkadaşı biliyordur
Son güncelleme: 00:45 05.06.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more