Gülistan Doku’nun ablası isyan etti: Ben artık yasaların karşımızda değil yanımızda olmasını istiyorum

Tunceli’de 5 Ocak’ta kaybolan Gülistan Doku’dan (21) 206 gündür haber alınamıyor. Doku’nun en son görüştüğü kişi olan ve olayda adı baş şüpheli olarak geçen Zaynal Abakarov’un tutuklanması için ailenin yapmış olduğu başvuru Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından reddedildi. Duruma tepki gösteren Abla Aygül Doku, ”Ben artık yasaların karşımızda değil yanımızda olmasını istiyorum. Ben yasaların Gülistan’ın sesi olmasını istiyorum, hukuka adalete, yasalara olan inancımızın zedelenmesini istemiyorum” dedi.

Tunceli’de 206 gündür kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun ailesi dosyadaki baş şüpheli Zaynal Abakarov'un tutuklanması talebiyle Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığına başvurmuştu.

Doku'nun ablası Aygül Doku, savcılığın tutuklama talebini reddettiğini açıkladı. Gülistan Doku'nun en son görüldüğü yer olan Uzuçayır Barajı'ndan verilen kararı duyuran abla Doku, tutuklama talebinin reddedilmesine ailece üzgün ve öfkeli olduklarını söyledi.

“ÜZGÜNÜZ, ÖFKELİYİZ”

Mahkemenin verdiği kararla birlikte adalete olan inancının zedelendiğini belirten Aygül Doku, alınan kararla ilgili şu ifadeleri kullandı:

* Savcılık bugün tutuklama talebini reddetmiş benim kardeşim bilirkişi raporuyla 2 gün alıkonulduğu ortadayken 4 Ocak gecesi zorla araca bindirildiği kesin ve görgü şahitlerimiz varken ve sabahlayın Gülistan hızlı bir şekilde kafeterya'dan dışarıya çıkıyor, Zaynal tekrar onu alıkoyuyor.

* Gülistan o an oradan çıksaydı belki bugün biz Gülistan'ın akıbetini biliyor olacaktık. Yine tekrar alıkonulmuşken ve bunlar bilirkişi raporuyla tescillenmişken Zaynal Abarakov'un tutuklanmaması ve bugün biz tutuklama kararını bekliyorduk.

* Bu kararın biz ailenin hukuka ve adalete olan inancını zedeliyor. Bu karara bugün çok üzüldük. Benim ailem dün akşam umutla yattı. Yarın bizim kızımızı zorla alıkoyan bu adam bizim 206 gün bu köprüde bir belirsizliğe getiren adamın tutuklanmasını bekliyorduk.

* Ama şuan bütün ailem gerçekten çok öfkeli ve çok üzgün. Ben artık yasaların karşımızda değil, yanımızda olmasını istiyorum. Ben yasaların Gülistan'ın sesi olmasını istiyorum, hukuka adalete, yasalara olan inancımızın zedelenmesini istemiyorum.

Foto: Sözcü

“ZAYNAL ABARAKOV'UN TUTUKLANMASINI İSTİYORUZ”

Adaletin yerini bulmasını isteyen Doku, sözlerini şöyle sürdürdü:

* Bakan bey bize söz vermişti, ‘Gülistan konusunda gereken her şey yapılacak' diye. Umutluydum ben o umudumun sonuna kadar sürdürülmesini istiyorum.

* Şunu söylemek istiyorum, diğer mağdur davalardan birinin de Gülistan'ın davası olmasını istemiyorum. Bugün benim, ailemin ve aile avukatımın direnişin sebebi budur.

* Tek bir şey istiyorum Gülistan için artık yapılması gereken yapılsın. 24 saat gözaltına alınmayan Abarakov bugün neden tutuklanmadı, neden talebimiz reddedildi?

* Ben artık şundan korkuyorum, Zaynal Abakarov kim sorusu geliyor aklıma. Biz Zaynal Abakarov'un korunmasını istemiyoruz. Biz aile olarak Zaynal Abarakov'un tutuklanmasını istiyoruz.

Gülistan Doku'nun Avukatı: Tutuklanması lazım İlginizi Çekebilir Gülistan Doku'nun Avukatı: Tutuklanması lazım

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...