DİYANET TV CANLI İZLE: 2020 Hac kura sonuçları açıklanıyor…

Hac kura sonuçları, Diyanet İşleri Başkanlığının konferans salonunda düzenlenecek tören ile az sonra belli olacak. Kurada ismi çıkan 83.430 kişi kutsal topraklara gitmeye hak kazanacak. Hac kuraları sonuçları e Devlet sistemi aracılığıyla akşam 21:00'den sonra sorgulanabilecek. Ancak Hacı adayları tarafından yakından takip edilen Hac kura çekiminin sonuçları Diyanet TV'den canlı yayınla da ilan edilecek. Haberimizden canlı yayını takip edebilirsiniz...

DİYANET TV CANLI İZLE: 2020 Hac kura sonuçları açıklanıyor…

Hacı adaylarının kutsal topraklara gidebilmek için merakla beklediği hac kura çekiliş sonuçları bugün açıklanacak ve kutsal topraklara gideceklerin isimleri belli olacak. Hac kuraları canlı yayınla açıklandıktan sonra akşam saatlerinden E Devlet üzerinden sorgulamaya açılacak. Bugün Hacca gitmeye hak kazanamayanlar için de umut devam ediyor. Gelecek aylarda gerçekleştirilecek yedek kura çekimiyle, kesin kayıt yaptırmayanlar yerine yedeklerdeki sıralamalardakiler hacca gitmeye hak kazanacak. İşte hac kura sonuçları detayları…

HAC KURA ÇEKİMİ CANLI YAYIN

HAC KURA SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Bugün hac kura çekim sonuçları canlı yayınla açıklanıyor. Saat 21:00'den itibaren e-Devlet sistemi üzerinden sorgulanabileceği gibi SMS yoluyla da grup başlarına mesaj gönderilecek.

HAC KESİN KAYIT TARİHLERİ 13 – 24 OCAK

Kurada ‘Kesin Kayıt Hakkı’ elde edenler, 13-24 Ocak 2020 tarihleri arasında kayıtlarını yaptırma imkanı bulacaklar.13 Ocak 2020 Pazartesi günü saat 08:00’den itibaren www.hac.gov.tr adresindeki “Kesin Kayıt Belgesi” linkinden e-Devlet kimlik doğrulama sistemi ile kendilerine ait e-Devlet şifreleriyle giriş yaptıktan sonra “Diyanet İşleri Başkanlığı Organizasyonunu” veya “ Acente Organizasyonunu” tercih ederek “2020 Yılı Hac Organizasyonuna Kesit Kayıt Yaptırabilir” belgesini alabilirler.

Foto: Shutterstock

HACI ADAYLARINA ŞİFRE UYARISI

2020 yılı Hac kuraları 9 Ocak Perşembe günü çekiliyor. Kurada Hac kayıt hakkı elde eden hacı adaylarının 13 Ocak Pazartesi sabahı kesin kayıtlarını yaptırabilmeleri için muhakkak e-devlet şifresi almış olmaları gerektiği bildirildi. Hac kurasına grup halinde giren hacı adaylarının sadece grup başı olan kişilerin e-devlet şifresi almasının yeterli olacağı açıklandı.
Manisa’da özel bir seyahat acentasının Hac ve Umre Sorumlusu Hasan Kadri Adalı, kuraya girecek olan hac adaylarına e-Devlet şifresi uyarısında bulundu.

Manisa ilinde Hacca gitmek üzere 2020 yılında ilk defa kayıt yaptıran 3 bin kişi ile birlikte bu sayı toplamda 41 bin 788'e ulaştığını ifade eden Adalı, “9 Ocak'ta çekilecek kurada Manisa genelinden 1450 kişinin hacca gitmesi bekleniyor. Kurada Hac Kesin Kayıt hakkı kazanan hacı adaylarının yüzde 60'ı Diyanet, yüzde 40'ı Acenta organizasyonu ile gidebilmektedir. Hac ücretleri Diyanet işleri Başkanlığı tarafından belirlenmektedir. Geçen seneki en düşük hac ücreti 15.480 Riyal idi, 2020 yılı Hac ücretinin bu rakamların altında olmayacağı beklenmektedir. Bu ücret konaklama türlerine göre değişmektedir. Geçtiğimiz Hac döneminde Hac ücretleri Diyanet İşleri Başkanlığı Hesabına 2 eşit taksit halinde yatırılmıştır. Tekrar tekrar hatırlatmakta fayda var, 9 Ocak 2020 Perşembe günü kuraya girecek hacı adaylarının,13 Ocak 2020 Pazartesi günü kesin kayıt yaptırabilmeleri için e-devlet şifrelerini PTT şubelerinden önceden temin etmeleri çok iyi olacaktır. Kuranın çekileceği Perşembe gününden sonra e-Devlet şifresi almaları için sadece bir mesai günü Cuma günü olduğu için, hacı adaylarının sıkıntı yaşamaması ve PTT şubelerinde yoğunluk oluşmaması için 9 Ocak 2020 Perşembe gününden önce e-Devlet şifrelerini almaları tavsiye edilmektedir. Hac kurasına girecek olan tüm Hacı adaylarına hayırlısı olmasını temenni ederiz” dedi. İHA

Diyanet TV nasıl canlı izlenir? İlginizi Çekebilir Diyanet TV nasıl canlı izlenir?

HAC VAZİFESİ NASIL YAPILIR?

İhram, erkekler için izar ve rida denilen iki parçalık örtüdür. Kadınların ihramı ise kendi giysileridir. Bu ihrama girmeden hacı adayları, mikat noktalarından geçemezler. Mikat, Mekke’nin etrafındaki ihram sınırları demektir ki, bu sınırlardan ihramsız geçilmez.
Mekke’ye inen hacı adayları evlere yerleşir ve Umre yaparlar. Kabe ziyareti ve tavaf yapılır, zemzem içilir, Safa ile Merve arasında 7 kere gidip dönülür (Say). Saydan sonra saçlar kesilerek ihramdan çıkılır ve umre bitmiş olur. Hac için tekrar ihrama girinceye kadar hac yasakları kalkmıştır.

Hacc; Zilhicce’nin 9’unda, arefe günü tekrar ihrama girilir. Güneşle birlikte Arafat Dağı’nda vakfeye gidilir. Bütün gün telbiye (Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke la şerikeleke lebbeyk, innel hamde ven nimete leke vel mülk, la şerike lek) tesbih ve ibadetle geçirilip, güneş battıktan sonra yaya olarak 3 saatlik mesafede olan Müzdelife’ye geçilir, ve orada gecelenir. Kurban Bayramının ilk günü olan ertesi gün güneş doğmadan Mina’ya hareket edilir. Burada şeytan taşlanır, kurban kesilir. Üç gün Mina’da kalınır veya ilk gün sonunda Mekke’ye dönülerek ziyaret tavafı (Kabe’yi 7 kere dönmek) ve say yapılarak hac tamamlanmış olur.

Hac bittikten sonra isteyen istediği kadar tavaf ve umre yapabilir. İsteyen hacılar bayramın kalan günlerinde yine Cemerat (cemreler, şeytan)’a giderek şeytan taşlar ve taşlama 70 taşa bağlanır. Medine’yi ziyaret etmeyenler Medine’yi ziyaret ederler. Son bir tavaftan sonra herkes memleketine döner.

Üç aylar ne zaman? İlginizi Çekebilir Üç aylar ne zaman?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...