Sözcü Plus Giriş

AVM’ler açık mı? Hangi mekanlar kapatıldı?

İçişleri Bakanlığı'nın aldığı yeni tedbirler hayata geçirildi ve corona virüsüne dair bazı önlemler alındı. Geçtiğimiz günlerde çalışma saatleri değişen AVM'ler ve marketler açık olacak, önlemler kapsamında lokantalar da çalışmaya devam edecek ancak kafeler, çay bahçeleri, kahvehaneler gibi birçok mekan kapanacak. İşte önlemlere dair detaylar...

08:31 -
AVM’ler açık mı? Hangi mekanlar kapatıldı?

Corona virüsü Türkiye'de de vaka sayısı artmaya devam ediyor. Bilim Kurulu toplantısının ardından İçişleri Bakanlığı ek genelge yayınlayarak yeni kararları paylaştı. Peki hangi mekanlar kapatılacak?

HANGİ MEKANLAR KAPATILDI?

Tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durduruldu.

* Sivil toplum kuruluşlarının genel kurulları, eğitimleri, insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri bugün saat 24:00 itibariyle geçici olarak ertelendi.

* Toplu olarak vatandaşları bir arada bulunduğu “Taziye Evleri”nin faaliyetleri de bugün 00.00 itibariyle durduruldu.

POLİS VE ZABITA DEVREDE

Kafe işleticisi olan Batuhan Topal, “Bizleri çok etkiledi tabi ancak sağlık önceliğimiz; umarım en kısa sürede bu sürün çözülür. İnsanlar temizliğine dikkat etsinler biz elimizden geleni yapıyoruz. Umarım en kısa zamanda bu sorun çözüme ulaşır derken; Üsküdar'da yer alan bir kafenin işletmecisi sosyal medyadaki yalan haberlerden yakınarak şunları söyledi:

* Biz de yeni zabıta arkadaşlardan öğrendik kapatıldığını; internette çok fazla yalan haber dönüyor. Zabıta arkadaşlarımız geldi ve kapatılacağını söyledi, hayırlısı olsun.

Çay bahçesi sahibi Fikret Morgül, 80 kişiyi istihdam ettiğini belirterek, “Saygı duymak zorundayız, milletin menfaati için olan her şeye varız. Biz de 80 kişinin çalıştığı bir iş yerini kapatacağız. Bu bizim için ekonomik bir zorluk ama buna rağmen seve seve milletimiz, ülkemiz zarar görmesin diye bu karara uyacağız” şeklinde konuştu.

Son güncelleme: 13:19 17.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more