Hatay’daki yangın kontrol altına alındı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Hatay’ın İskenderun ilçesindeki orman yangınının 22 saatlik müdahalenin ardından kontrol altına alındığını açıkladı.

Hatay’daki yangın kontrol altına alındı

İskenderun'daki orman yangını, 22 saatlik müdahalenin arından kontrol altına alınarak bölgede soğutma çalışmalarına geçildi. Dün akşam saatlerinde kente gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangın bölgesinde yaptığı açıklamada yangınlarla ilgili çeşitli gözaltılar olduğunu belirtti.

BAKAN BİLANÇOYU AÇIKLADI

Yangının bilançosunu açıklayan Pakdemirli açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

* Ormanlarda yaban hayatıyla ilgili uzun zamanda tamir edebilecek durumlar ortaya çıkıyor. Akarca Mahallesi'nde 5 ev ve bir cami, Sarıseki Mahallesi'nde 2 ev ve 1 ağıl etkilendi, Azganlık Mahallesi'nde de 3 ev ve 1 ağıl etkilendi.

* Hasar tespiti sonrasında da hasarlar Valilik tarafından karşılanacak. 14.25'te başlayan İskenderun yangını 22 saatlik yoğun bir mücadelenin ardından kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları sürüyor.  Aslında sabah saatlerinde de kontrol altına aldık diyebilirdik. Ama ihtiyatlı olmak ve değişebilecek olan meteorolojik koşulları göz önünde bulundurarak, kontrol altına aldığımızı bu saat itibariyle açıklıyoruz.

GÖZALTILAR VAR

Yangınla ilgili gözaltların da olduğunu belirten Pakdemirli, “Dün, elinde benzin bidonu bulunan ve aracının arızalandığını söyleyen 2 kişi gözaltına alındı ama sorgusu yapıldıktan sonra savcılık tarafından serbest bırakıldılar. Ayrıca Yayladağı'nda çıkan ve söndürülen kırsal yangın şüphelisi 2 kişi tespit edildi ve gözaltına alındı. Soruşturmaları devam ediyor” dedi.

“YANGINLAR TERÖRLE BAĞLANTILI OLABİLİR”

Pakdemirli, yangınların terörle bağlantılı olmasından da şüphelenildiğini belirterek, “İskenderun yangınıyla ilgili çalışma devam ediyor. Bölgede yakın zamanda terör faaliyetleriyle ilgili konuların yaşanmış olması bağlantı şüphesini akla getiriyor ama bununla ilgili şu anda herhangi bir bağlantı ya da ipucu bulunmadı. Bu yangın özelindeki tutuklanan kişiler de şu anda serbestler. Savcılık kovuşturmanın devam etmesine gerek görmedi. Yeni bir bulgu olursa bundan sonra kolluk kuvvetlerimiz ve valiliğimiz gerekli açıklamaları yapacaktır diye düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

FOTO: DHA

“YANAN ALANLARIN HİÇBİR METREKARESİNDE HİÇBİR ŞEY YAPILAMAZ”

Zarar gören alanların henüz hesaplanmadığını aktaran Pakdemirli, yanan orman alanlarının Anayasa’nın koruması altında olduğunu ve hiçbir metrekaresine hiçbir şey yapılamayacağını söyledi.

Pakdemirli konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

* Zarar gören alan hesaplanmadı. Çünkü parça parça gece boyunca yanmış bir alan. Hesap yapıldığı zaman gerekli açıklamaları yaparız. Yanan alanların hiçbir metrekaresinde hiçbir şey yapılamaz.

* Yanan orman alanları Anayasa'nın koruması altındadır. Bu alanlar en kısa zaman içerisinde tekrar ağaçlandırılacaktır. 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü'nü hatırlatalım. Bugünde milletimizle beraber, milyonlarca insanımız milyonlarca fidanı toprakla buluşturmaya devam edeceğiz.

 

 Hatay'daki yangınla ilgili açıklama: Normal bir yangın değil İlginizi Çekebilir Hatay'daki yangınla ilgili açıklama: Normal bir yangın değil

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...