Bakan Pakdemirli: Hatay’daki tüm yangınlar kontrol altına alındı

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Hatay'daki tüm orman yangınlarının kontrol altına alındığını duyurdu. Pakdemirli, yangında ciddi kasıt şüpheleri olduğunu vurgulayarak gözaltına alınan 4 şüpheliden 2'sinin serbest bırakıldığını, 2 yeni şüphelinin daha gözaltına alındığını açıkladı.

Belen ilçesi Fatih Mahallesi’nde bazı ikametlerde meydana gelen yangınlara, itfaiye ekipleri müdahale etti. Yangının yerleşim yerlerinin bulunduğu alana yayılmasının ardından yanlarına çocuklarını da alan aileler, bölgeden kaçarak alevlerden uzaklaştı.

FOTO: DHA

BAKAN PAKDEMİRLİ İNCELEMELERDE BULUNDU

Orman yangınlarının takibi ve koordinesi için Hatay’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ilk olarak bölgede incelemelerde bulundu.

Helikopterle alanı yukarıdan inceleyen Pakdemirli, daha sonra da araçla karadan incelemesini sürdürdü.


TÜM YANGINLAR KONTROL ALTINA ALINDI

Yangının kontrol altına alındığını açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 10.15'te başlayan yangına 10.20'de 1 uçak, 5 helikopter, 188 arasöz, 25 iş makinesi ve bugünkü takviyelerle 750 personelin müdahale ettiğini belirterek şunları söyledi:

* Meteorolojik şartlar aleyhimizeydi. Nemin yüzde 30'ların altına inmesi sıcaklığın 30 derecenin üzerine çıkması yangınlar açısından son derece tehlikelidir.

* Nemin 18, sıcaklığın da 30 derece civarında olması ve rüzgarın 70 ve yer yer üzerinde seyretmesiyle maalesef bu saatlere kadar mücadele devam etti.

* Hava araçları iki gün boyunca yer yer ve kısıtlı olarak çalıştı. Bir uçağımız su alış kapaklarında arıza olunca kullanılamadı.

* Yangın, yerleşim yerlerine çok yakın seyrettiği için tehlikeler yaşadık. Zaman zaman karşı ateş tekniğini kullandık. Müftüler, Nergizlik, Karahüseyinli mahalleleri ve Belen ilçe merkezi yangından etkilendi.

“2 YENİ ŞÜPHELİ GÖZALTINDA”

Yangın bölgesinde hasar tespit çalışmalarının başladığını belirten Pakdemirli, yangından ne kadarlık bir alan ve kaç ev ile fabrikanın zarar gördüğüne dair bilgi vermedi. “Yaraları sarmak maksadıyla belli ödemeler gerçekleşecek” diyen Bakan, yangınla ilgili olarak gözaltına alınan 4 şüpheliden 2'sinin serbest bırakıldığını, 2 yeni şüphelinin ise gözaltına alındığını belirtti.

“KASIT İDDİALARINA KARŞI ÇOK YÖNLÜ SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR”

Pakdemirli açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

* Kamuoyunda son iki günde yangın özelinde çok ciddi kasıt şüpheleri ortaya çıktı. Bununla ilgili valiliğimiz soruşturmayı yürütüyor.

* Bununla alakalı 4 şüpheli gözaltında, ikisi savcı tarafından serbest bırakıldı. 2 yeni şüphelimiz var, bunlarla ilgili de işlem yapılacak.

* Valilik ve diğer kurumlar çok yönlü soruşturmaya devam ediyor. Dün akşam itibariyle baktığımız 300-400 hektar olabilir gibi görmüştük ama bugün tam hesaplama yapmadık. Hepsini hesaplayacağız.

* Çok büyük bir yangın değildi ama meskun mahale yakın olması bizi korkuttu. Yaralılar hastanelerde tedavi edildi, şu an hastanede yatan yaralı yok.

* İddiaların hepsi çok yönlü soruşturma ile araştırılıyor. Neticelere ulaşıldığı zaman kamuoyu ile paylaşılır. İHA dünden beri, ihbarları değerlendirmeler konusunda çok faydalı oldu.

“VATANDAŞLARIMIZ BU İDDİALARA KULAK ASMASIN”

* Ormanlar anayasa ile korunduğu için yangından sonra ormanların imara açılması, madene ya da turizme açılması söz konusu değildir. Bunlarla ilintilendirilemez. Vatandaşlarımız bu iddialara kulak asmasın.

* Can kayıplarının olmaması en büyük tesellimiz. Ama yaban hayatını kaybetmediğimizi, ağaçlarımızı kaybetmediğimizi söylemiyor.

* Hataylıların duyarlılığına teşekkür ediyorum. Canlarını hiçe sayarak çalışan orman teşkilatımızın her bir bireyine ayrıca teşekkürü borç biliyorum.

* Bize bu konuda yardım eden tüm kamu kurumlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum, geçmiş olsun diyorum.

HATAY VALİLİĞİ'NDEN SABOTAJ AÇIKLAMASI

Hatay Valiliği yaptığı açıklamada, “Yangında sabotaj ihtimaliyle ilgili gözaltına alınan şahıslar olup konuya ilişkin soruşturma devam etmektedir. Belen ilçemizde dün farklı noktalarda çıkan yangın zaman zaman kontrol altına alınsa da arazi ve hava şartları sebebiyle henüz söndürülememiştir” ifadelerini kullandı.

FOTO: DHA

Açıklamada şu ifadelere kullanıldı:

* İlimizde Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, İlçe Belediye İtfaiye ekipleri ve çevre illerdeki belediyelerin itfaiye ekipleri ile yangın kontrol altına alma çalışmaları devam etmektedir.

* Yangında sabotaj ihtimaliyle ilgili gözaltına alınan şahıslar olup konuyla ilgili soruşturma devam etmektedir. Henüz sabotaj ile ilgili kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır.

* Hem yangının seyrini hem de sabotaj ihtimalini araştırmak için bölgemizde İHA'lar görev yapmakta kolluk kuvvetlerimizde kapsamlı bir şekilde konuyu araştırmaktadır.

FOTO: DHA

“YANGININ BÜYÜK ORGANİZE BİR SABOTAJ OLDUĞUNU DÜŞÜYORUM”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’tan organize bir sabotaj çıkışı geldi.

Dünden bu yana birbirinden bağımsız birçok noktada yangınlar yaşandığını hatırlatan Savaş, sabotaj üzerinde durduğunu belirtti.

Savaş, şunları söyledi:

* Cuma sabah 9.30’da İssume’de başladı ve yaklaşık yarım saat içinde birçok noktaya yayıldı. Belen, İskenderun arasındaki yolun sağında ve solunda farklı yerler yanmaya başladı.

FOTO: İHA / Yanan evine koşmaya çalışan kadını görevliler zor tuttu.

* Ekipler hemen müdahale etti ama rüzgarın fazla olması birçok yere yayılmasına neden oldu. Benim aklımda farklı şeyler var. Rüzgar ne kadar çok olursa olsun yangının birbirinden bağımsız yerlerde çıkması akıllara soru işareti getirdi.

* Tüm bunlar yaşanırken Samandağ’da iki noktada, Dörtyol’da bir yerde yangın çıktı. Aynı anda bunlarla mücadele edildi. Aynı günün akşamına kadar hava muhalefeti nedeniyle hava müdahalesi sağlıklı bir şekilde yapılamadı. Belen’deki yangın akşama doğru aşağılara kadar ilerledi.

* Akşam saatlerinde İskenderun OSB’de bir yangın, ardından da Hacıahmetli ve Karagöz’de yangın çıktı. Bu yangınlar diğer yangının 25 kilometre ilerisinde yaşandı. Gece yarısı hal kenarında, ve muhtelif yerlerde yangınlar çıktı ve kontrol altına alındı. Tüm bunlar yaşanırken yangın sabah saatlerinde Nergizlik tarafından köye yaklaştı.

* Öğle saatlerinde Petekevleri bölgesinde aynı anda üç noktada bir yangın çıktı. Burası soğuttuğumuz bir yerdi ama tekrar yangın başladı.

* Aynı zamanda Kara Hüseyinli’nin üzerinde ve Harlısu Arpaderesi arasında yangın var. İkisi yerleşim yerlerine yakın

FOTO: İHA

“TÜRKİYE’NİN GÜÇLENMESİNİ İSTEMEYENLERİN SABOTAJI”

Savaş açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

* Birçok ilçenin farklı noktalarında, birbirleriyle fiziki yakınlık imkanı olmayan, yangının yayılmasına sebep verecek noktalarda, farklı zamanlar çıkması akıllara farklı şeyler getiriyor.

* Rüzgar çok ama bunun dışında birileri bunu rüzgarla birlikte organize yapıyormuş gibi geliyor bana. Emniyet birimleri detaya sahiptir ama ben sadece varsayımda bulunuyorum. Savcılık gerekli tahkikatı yürüyecektir.

* Dünden beri yaşadıklarımız bana bunu gösteriyor. Yangın devam ederken ne kadarlık bir alanın zarar gördüğünü tam anlamıyla söylemek mümkün değil.

* Tahmini olarak 100 hektarlık bir alan zarar gördü. İki fabrikada, bir antrepoda ve bir depoda zarar var. Bir köyümüzde 15 evimiz zarar gördü. Bu kadar büyük bir badirenin ardından can kaybının olmaması bizi sevindiriyor. Hatay’da madenle ilişkilendiriliyor ama ben o kadar kolay olmayacağını düşünüyorum.

FOTO: İHA

* Düşüncem; Akdeniz’deki mücadele, İdlib sıkıntıları, Azerbaycan Ermenistan arasındaki sıkıntılar düşünüldüğünde Hatay ve Türkiye'yi kendi içinde başka işlerle meşgul etmek istiyorlar.

* Dışarıda biz daha geride kalalım iç işlerle uğraşalım diye yapılmış olabilir. Türkiye'nin güçlenmesini istemeyenlerin ortak çalışmasıdır bu. Ben olanların, rüzgarı da hesaplayarak yapılan organize bir sabotaj olduğunu düşünüyorum. Bütün coğrafyaya dikkat dağıtıp zarar veriyorlar.

FOTO: DHA

AFAD: 542 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

AFAD, yangına müdahale çalışmaları kapsamında şu ana kadar 542 kişinin tahliye edildiğini duyurdu.

Sosyal medyadan açıklama yapan AFAD’ın paylaşımında şu ifadeler kullanıldı:

* Tahliyesi gerçekleştirilen 542 kişi, kontrollü bir şekilde, evlerine yerleştirildi.

* Bölgede 524 personel ile 2 uçak, 4 helikopter, 70 arazöz, 20 su tankeri, 5 dozer ve iş makineleri görev yapıyor.

* Tarım ve Orman Bölge Mdr., AFAD, İtfaiye, Sağlık, Jandarma ekipleri ile STK ve gönüllüler, söndürme çalışmalarına devam ediyor.

CHP HEYETİ HATAY’DA YANGIN BÖLGESİNE GİTTİ

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç yangın felaketinin sürdüğü Hatay’a hareket etti.

Böke ve Öztunç, Hatay milletvekilleri Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Mehmet Güzelmansur ve Serkan Topal ile buluşarak yangının etkili olduğu Belen, İskenderun ve Arsuz’da incelemelerde bulundu.

Bakan Pakdemirli: Hatay'daki yangının terörle bağlantısı hakkında kaygı ve şüphelerimiz var İlginizi Çekebilir Bakan Pakdemirli: Hatay'daki yangının terörle bağlantısı hakkında kaygı ve şüphelerimiz var