Sözcü Plus Giriş

Haydar Baş kimdir, kaç yaşında? Haydar Baş nerelidir?

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş, corona virüsü sebebiyle hayatını kaybetti. Peki Haydar Baş kimdir? Haydar Baş nerelidir, kaç yaşındadır? Siyasi kariyerinde ne gibi dönüm noktaları var? İşte tüm detaylar…

Güncellenme: 10:02, 14/04/2020
Haydar Baş kimdir, kaç yaşında? Haydar Baş nerelidir?

İhlas Haber Ajansı, Trabzon'un Akçaabat ilçesinin Sarıtaş Mahallesi'nde oturan Haydar Baş'ta ve ailesinden 8 kişide corona virüsü saptandığını ve Haydar Baş’ın corona virüsü sebebiyle hayatını kaybettiğini son dakika olarak abonelerine geçti.  Peki Haydar Baş kimdir? Haydar Baş nerelidir? İşte Haydar Baş ile ilgili tüm bilgiler…

HAYDAR BAŞ KİMDİR?

Prof. Dr. Haydar Baş 1947 yılında Trabzon'da doğmuştur. İlk, orta ve lise tahsilini Trabzon'da tamamlamasının ardından; 1970 senesinde, Kayseri'deki Erciyes Üniversitesi'ne bağlı Yüksek İslam Enstitüsü'nden mezun olmuştur.

Lisansüstü eğitimini ve doktorasını “Veda Hutbesinde İnsan Hakları” konusundaki tezi ile Bakü Devlet Üniversitesi'nde tamamlamış ve bu üniversitede göreve başlamıştır. Doktora sonrası akademik çalışmalarına devam ederek “İslam ve Hz. Mevlana”, “Tasavvuf Tarihi”, “Din Sosyolojisi” ve “Din Psikolojisi” konularındaki tezleri neticesinde “Profesörlük” unvanını da aynı üniversiteden almıştır.

Dokuz yıldır Bakü Devlet Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışan Sayın Baş, halen Doğu Dilleri ve Edebiyatlarını Araştırma Fakültesi, Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde vazifesini sürdürmektedir.

Akademik kariyerini eğitim sahasında yapmasına rağmen, aynı zamanda bir araştırmacı, yazar, işadamı, sanayici ve tüccar olan Prof. Dr. Haydar Baş'ın hayatından bazı kesitler şöyledir:

-Mefkureci Öğretmenler Derneği'nin Trabzon Şubesi Başkanlığını yapmıştır.

-Beş yıl Devlet Liselerinde, iki yıl Ticaret Liselerinde ve İmam Hatip Liselerinde olmak üzere yedi öğretim yılı öğretmenlik yapmıştır.

-İPA A.Ş.'nin Bölge Müdürlüğünü yürütmüştür.

-BAŞ Şirketler Grubunun, BAŞ Çelik Fabrikalarının, BAŞ Ticaret A.Ş.'nin ve BAŞ Isı Sanayi'nin kurucusudur.

-Halen başyazarlığını yapmakta olduğu İCMAL, ÖĞÜT ve MESAJ dergilerinin kurucusudur.

-Milli Basın Kurultayları'nı tertip eden Basın Kurulu'nun başkanıdır.

-Bağımsız Türkiye Partisi'nin (BTP) Genel Başkanı'dır.

Yayınlanma Tarihi:11:24,