HES kodu nasıl alınır? HES kodu nerelerde isteniyor?

Corona virüsü başta büyük şehirlerde olmak üzere etkisini arttırarak sürdürürken, ülke çapında alınan önlemler arasında HES kodu zorunluluğu dikkat çekiyor. HES kodu ile birlikte virüs tespit edilen kimselerin takibi yapılmaya çalışılıyor. HES kodu Hayat Eve Sığar mobil uygulaması, SMS veya e-Devlet üzerinden alınabiliyor.

HES kodu nasıl alınır? HES kodu nerelerde isteniyor?

HES kodu seyahatlerde, toplu taşıma araçları kullanımı ve toplu kullanım alanlarında bulaş riskini azaltmak adına Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirildi.

E-DEVLET HES KODU ALMA EKRANI

HES KODU NASIL ALINIR?

* HES uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonun tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

* HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

* HES Kodu, e-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod sadece kullanacağınız şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

Corona e-devlet HES kodu internet Sağlık Sağlık Bakanlığı uygulama