HES kodu nereden, nasıl alınır?

Sağlık Bakanlığı tarafından yürürlüğe giren Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması, corona virüsü tespit edilen kimselerin takibini sağlanıyor. HES kodu, seyahatlerde, toplu taşıma araçlarında ve toplu kullanım alanlarındaki bulaş riskini azaltmak adına geliştirildi.

HES kodu nereden, nasıl alınır?

HES kodu, Hayat Eve Sığar uygulamasından alınabildiği gibi e-Devlet üzerinden ve SMS ile de alınabiliyor.

E-DEVLET HES KODU ALMA EKRANI

HES KODU NASIL ALINIR?

– HES uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonun tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

– HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

– HES Kodu, e-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod sadece kullanacağınız şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu bilmecesi: Amaç ceza yazmak mı, Covid'i engellemek mi?' İlginizi Çekebilir Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu bilmecesi: Amaç ceza yazmak mı, Covid'i engellemek mi?'

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Corona Covid-19 e-devlet HES kodu İBB İçişleri Bakanlığı internet Sağlık Sağlık Bakanlığı uygulama
Loading...