HES kodu SMS, e devlet ve mobil uygulama ile nasıl alınır?

Vatandaşların risk taşıyıp taşımadığı öğrenilmesi için geliştirilen HES kodu uygulaması birçok alanda zorunlu hale getirildi. HES kodu olmayanların şehirlerarası yolculuk yapamayacak, ÖSYM sınavların katılamayacak. Son dönemde ise toplu taşıma ve konaklama tesislerinde de zorunlu hale geldi. HES kodu, Hayat Eve Sığar mobil uygulaması, SMS ve e-Devlet sisteminden de kolayca alınabiliyor.

HES kodu SMS, e devlet ve mobil uygulama ile nasıl alınır?

Seyahatlerde, toplu taşıma araçları kullanımı ve toplu kullanım alanlarında bulaş riskini azaltmak adına geliştirilen HES kodunu almak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

HES KODU NASIL ALINIR?

– HES uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonun tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

– HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

– HES Kodu, E-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.

E-DEVLET HES KODU ALMA EKRANI

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod sadece kullanacağınız şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

Coronaya yakalanan sunucuya bir şok daha: Karantinadayken HES kodu aldım İlginizi Çekebilir Coronaya yakalanan sunucuya bir şok daha: Karantinadayken HES kodu aldım Toplu ulaşımda 'HES' genelgesi: Kişisel kart kullanma zorunlu hale gelebilir! İlginizi Çekebilir Toplu ulaşımda 'HES' genelgesi: Kişisel kart kullanma zorunlu hale gelebilir! HES kodu geçim kaynağı oldu İlginizi Çekebilir HES kodu geçim kaynağı oldu
Corona Diyarbakır e-devlet Güneş HES kodu İBB İçişleri Bakanlığı internet istanbul Konya ÖSYM uygulama