Sözcü Plus Giriş

HES kodumu nereden alacağım? Seyahat için Hayat Eve Sığar (HES) kodu almak şart mı?

HES (Hayat Eve Sığar) kodu, ile uçak, tren, otobüs gibi seyahatler güvenli olarak gerçekleştirilebiliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yolcuların risk taşıyıp taşımadığı takip edilebiliyor. Buna göre, yolculuklar daha güvenli hale geliyor. Şehirlerarası yolculuk yapacak olan ve HES kodu bulunmayan vatandaşlar 'HES kodumu nereden alacağım?' sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Ayrıca 'Seyahat için HES kodu almak şart mı?' sorusu da sıkça merak ediliyor. İşte HES kodu alma işlemleri ve merak edilen tüm detaylar...

Güncellenme: 18:33, 09/06/2020
HES kodumu nereden alacağım? Seyahat için Hayat Eve Sığar (HES) kodu almak şart mı?

Sağlık Bakanlığı’nca geliştirilen Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kod alınarak seyahatler güvenli olarak yapılabiliyor. Vatandaşlar HES kodunun nereden ve nasıl alındığını internette sıkça araştırıyor. Pandemi nedeniyle yolculuk yapacak vatandaşların riskli olup olmadığı hakkındaki bilgileri görülebiliyor. Hem Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden hem de SMS ile HES kodu almak mümkün. Seyahatlerin güvenli olarak gerçekleştirilmesi için HES kodu almak şart. İşte HES kodu alma işlemleri…

HES KODU NEDİR, NASIL ALINIR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur.

HES kodu ile uçak ve tren seyahatlerinin yapılabileceğinin açıklanmasının üzerine HES kodunun nasıl alınacağı merak edilmeye başlandı. HES kodu, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ‘HES kodu işlemleri’ bölümüne girilerek alınabilecek. HES kodu ayrıca SMS ve E-Devlet üzerinden de alınabiliyor.

HES Kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabilecek. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NEDİR, NASIL ÇALIŞIR?

Telefonla corona virüsü vaka takibine olanak sağlayacak olan Hayat Eve Sığar Uygulaması üç operatör ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) iş birliğiyle ortaya çıktı.

Bakan basın toplantısında yeni uygulamayı şu sözlerle açıklamıştı: ”Vakalarımızı takip etmek için, izole olmalarını görmek üzere bir çalışma yaptık. Bu üç operatör ve BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) işbirliğiyle olan bir tablo. Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde devreye girecek. Bir aplikasyon geliştirildi, hastalarımız indirmek zorundalar. “Hem takip, hem de kendi durumlarını anlık görebilecekleri bir sisteme geçmiş oluyoruz. Hareketliliği gördüğünde bir mesajla kendisini uyaran, evde izole olmasını hatırlatan ve devamında gerektiğinde emniyet kuvvetlerinin de devreye gireceği bir sistemden bahsediyorum. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde İletişim Başkanlığımız da açıklamalar yapmış olacak.”
Sağlık Bakanlığı'ndan uygulama ile ilgili yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

* Yakın sürede çok fazla riskli alanlarda dolaşan ve fazla kişi ile temas eden kişiye risk puanı verecek ve o kişiyi gerekirse teste gönderecek, hatta arkadaşları varsa eklenmiş senin şu arkadaşının riski yükselmiş uyarısı verecek. Test yapılıp negatif çıkarsa, riski sıfırlayacak.

* Uygulama ile bulunduğunuz bölgedeki enfekte hasta yoğunluğunu görebiliyorsunuz. Aile ve yakın görüştüğünüz herkese yükletme gayretinde olunursa faydası çok olacaktır.

* Ayrıca izolasyon altında bulunanların yüklemesi kaçınılmaz. Herkesin bu uygulamayı yükleyerek kullanmaya başlaması birçok şeyin takibini, hastalık sonrasındaki temas zincirinin kolayca bulunmasını sağlayacaktır.

Yayınlanma Tarihi:18:15,