Sözcü Plus Giriş

Hrant Dink davasında savcı mütalaasını açıkladı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı firari sanık Fetullah Gülen’in de aralarında bulunduğu 76 sanığın İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada savcılık esas hakkındaki görüşünü açıkladı.

Can ÖZÇELİK
Güncellenme: 21:21, 14/12/2020
Hrant Dink davasında savcı mütalaasını açıkladı

68 sayfalık mütalaada, eski polis müdürü sanık Ali Fuat Yılmazer'in FETÖ'nün amaçları doğrultusunda hareket ettiği, Hrant Dink'in öldürüleceğini önceden bilmesine karşın hayatını korumak için görevini yerine getirmediği kaydedildi.

Savcılık mütalaasında sanık Yılmazer'in “Tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “Silahlı terör örgütüne üye olma”, “Resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek” ve “Görevi kötüye kullanma” suçlarından 18 yıl 3 aydan 31 yıla kadar hapse mahkum edilmesini ve tutukluluk halinin devamını talep etti.

“ÖLDÜRÜLMESİNE YARDIM ETTİ”

Savcılık mütalaasında eski polis müdürü sanık Ramazan Akyürek'in Hrant Dink'in öldürülmesi öncesinde farklı tarih ve zamanlarda can güvenliğine ilişkin tehditler ortaya çıkmasına karşın tedbirler alınması için ilgili birimlerle irtibata geçmediği ve faillerle irtibatlı olarak öldürülmesine yardım ettiğini belirtti.

Sanık Akyürek'in “Tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsini isteyen savcılık, “Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme”, “Resmi belgede sahtecilik”, “Resmî belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek” ve “Görevi kötüye kullanma” suçlarından 21 yıl 6 aydan 40 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

“CELEPOĞLU'NA ‘ANAYASI İHLAL'DEN CEZA VERİLSİN”

Sanık Hamza Celepoğlu'nun Trabzon İl Jandarma Komutanlığında görevli diğer sanıklarla ve İstanbul Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli sanıklarla, cinayetin planlanması ve icrası noktasında müşterek hareket ettiğini kaydeden savcılık, “Anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “Kasten öldürme” suçundan müebbet, “Silahlı terör örgütüne üye olma” ve “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçundan cezalandırılmasını talep etti.

ERCAN GÜN'ÜN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS İSTENİLDİ

Sanık Ercan Gün'ün FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün amaçları doğrultusunda Ogün Samast'ın Samsun İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğünde çekilen görüntülerini yayınlayarak, örgütün cinayet üzerindeki amacını gerçekleştirmeye çalıştığını belirti. Mütalaada, sanığın “Anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar cezalandırılmasını istedi.

Savcılık mütalaasında sanıklar Ahmet İlhan Güler ve Engin Dinç'in “Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi” suçundan beraatine, “Görevi kötüye kullanma” suçundan ise 3 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti.

Sanık Ali Öz'ün cinayet sonrasında aşamalardaki beyanların aynı yerde görev yaptığı diğer sanıklarla farklılık arz etmesi ve çelişkiler bulundurması nedeniyle beyanlarına itibar edilmediğini, Trabzon İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli sanıklarla ve İstanbul Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli sanıklarla hareket ettiğini kaydetti. Sanığın “Kasten öldürme” ve “Anayasayı ihlal'” suçlarından ayrı ayrı müebbet hapsini isteyen savcılık, “Resmi belgede sahtecilik”, “Görevi kötüye kullanma” ve “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından 10 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını isteyerek tutuklanmasını talep etti.

Öte yandan savcılık mütalaasında hapis ile cezalandırılmasını istediği sanıklardan 36'sının tutuklanmasını talep etti.

İlginizi ÇekebilirHrant Dink soruşturmasını yürüten FETÖ'cü savcıya iddianameHrant Dink soruşturmasını yürüten FETÖ'cü savcıya iddianame
Yayınlanma Tarihi:18:47,