İBB’den ‘elektrikli kaykay’ açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, elektrikli kaykay (e-scooter) kiralama uygulamasıyla ilgili hazırlanan yönergeye getirilen eleştirilere yanıt vererek "Yönergede kaykay ücretleri için zam öngörülmüyordu. Plaka ile yeni bir rant kapısı yaratma gibi konular gerçeği yansıtmıyor. Yönerge, bu alandaki kuralların belirlenmesini amaçlıyordu" dedi.

İBB’den ‘elektrikli kaykay’ açıklaması

İBB, geçen ay yapılan Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, İstanbul'da gittikçe yaygınlaşan elektrikli kaykay kiralama uygulamasını bir sisteme sokmak için hazırladığı yönergeyi gündeme taşımıştı.

Bu alandaki kuralların belirlenmesini, sisteme hukuki bir altyapı kazandırmayı amaçlayan yönerge, UKOME'de oy çokluğuyla uygun bulunmamıştı.

Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından genel bir düzenleme yapıldığı öğrenilmişti.

“AMAÇ KAZANÇ DEĞİL”

İBB'nin yönergesinin içeriğinin ortaya çıkması üzerine ücretlerin artacağı, scooterlara plaka verilerek yeni bir rant kapısı yaratılacağı iddiaları gündeme geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan İBB) Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan “Yönergede kaykay ücretleri için zam öngörülmüyordu. Scooterların kimlik numarasına sahip olması ise birçok dünya şehrinde uygulanıyor. Amaç kazanç değil, acil durumda yardımın veya şikayetin kısa yoldan yapılabilmesidir” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan

“YANLIŞ BİLGİLER YANSIDI”

Düzenlemeyle ilgili son günlerde kamuoyuna yanlış bazı bilgilerin yansıdığını belirten Cihan, şunları söyledi:

* Sosyal medyada ve çeşitli basın organlarında dile getirilen plaka ile yeni bir rant kapısı yaratma, ücret artışı gibi konular gerçeği yansıtmıyor.

* Yönerge, ruhu itibariyle elektrikli araç paylaşım sistemlerinin sürdürülebilir, çevreye saygılı ve kentsel hareketliliği arttırıcı özelliğini dikkate alan, bu alanın gelecekte daha da önem kazanacağı bilincine dayanarak sektördeki inovasyonun, istihdamın ve arge çalışmalarının önünü açacak yapıdadır.

* Öte yandan kullanıcı güvenliği ve sektördeki aktörlerin ticari yapılarının sağlığını da kapsayıcı özellik taşımaktadır

BAKANLIK İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Cihan, İBB'nin 3 ay boyunca dünya çapında benzeri tüm düzenleme çalışmaları incelediğini, sektörde faaliyet gösteren her ölçekteki girişimle yönerge taslağını paylaştığını, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile bu alanlarda çalışma yapan kişilerden katkı istendiğini anlattı.

Cihan, “Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile de görüş alışverişinde bulunuldu. Bu noktada hem alınan geri dönüşler yönergede yer aldı, hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilerince çalışmanın yetkinliği tarafımıza iletildi. Yönerge son haline gelene kadar son derece şeffaf bir süreç izlendi” dedi.

ÜCRET ARTIŞI ÖNGÖRÜLMÜYORDU

Utku Cihan, yönergede sektörden gelen talepler doğrultusunda firmaları fiyat tarifesi oluşturma konusunda kısıtlamadıklarını, taban ve tavan fiyat oluşturarak elektrikli kaykay sahibi firmaların da rekabet koşulları altında ezilmelerini engellemeyi hedeflediklerini vurguladı.

Cihan sözlerini şöyle sürdürdü:

* Yönergede, ‘Elektrikli Kaykay Paylaşım Sistemi başlangıç ücreti 2 tam elektronik bilet ve dakika başı kullanım ücretleri 1 tam elektronik bileti geçemez.

* Açılış ücreti 1 tam elektronik biletin 1/3 ünden, dakika başı kullanım ücreti ise 1 tam elektronik biletinden 1/6'sından düşük olamaz' maddesine yer verildi. Bu maddeye göre firmalar tavan ücret olarak (açılış ve dk) 7TL/3.5TL aşamaz.

* Aynı zamanda taban ücret olarak (açılış ve dk) 1.16TL/0.58TL altında olamaz deniliyor. Yaygın ücretlendirmenin 1.99TL/0.59TL olduğu düşünüldüğünde yönerge bir zam öngörmüyor.

* Aynı zamanda mevcut ücretlendirmenin taban ücret kriterinin altına çekilerek yıkıcı rekabet şartlarının oluşması da engellenmiyor.

NEDEN PLAKA?

Elektrikli kaykay sistemlerinde araçların bir kimlik numarasına sahip olmasının birçok dünya şehrinde uygulandığının altını çizen Cihan, “Burada amaç plaka üzerinden bir kazanç elde etmek değildir. İşletmeci firma ve kullanıcı dışında üçüncü tarafların ihlal ya da herhangi bir acil durum sırasında gerekli başvuru ve iletilerin kısa yoldan yapılabilmesini sağlamaktır. İşletmeci firmalar her bir kaykaya ait zaten kendi sistemleri içinde bir kod barındırıyor. Plaka bunun sadece üçüncü kişilerce görünürlüğünü sağlamanın bir yoludur” ifadelerini kullandı.

İBB'nin pandemi önlemleri OECD gündeminde İlginizi Çekebilir İBB'nin pandemi önlemleri OECD gündeminde

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...