İdil ve kurtarıcısı İtfaiye erinin testi pozitif çıktı  

İzmir'i vuran 6,9 büyüklüğündeki Sisam depreminde Emrah apartmanı enkazından 58 saat sonra sağ çıkarılan 14 yaşındaki İdil Şirin’in Covid-19 testi pozitif çıktı. Bunun üzerine test yapılan itfaiye erinin de pozitif olduğu ortaya çıktı.

İdil ve kurtarıcısı İtfaiye erinin testi pozitif çıktı  

Enkaz altında kaldığı 58 saat boyunca kurtarılmayı bekleyen, yanındaki kardeşini kaybeden 14 yaşındaki İdil Şirin'in Covid-19 testi pozitif  çıktı. Virüsü enkaz bölgesinden aldığı düşünülen İdil'i enkazdan çıkartan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı itfaiye erinin de  testi pozitif çıktı.

HIZLI TEST KİTLERİ GÖNDERİLDİ

Kurtarma ekiplerine uygulanmak üzere Sağlık Bakanlığı’nca enkaz bölgesine test kitleri gönderildi. Bir ambulans, bir doktor, bir acil tıp teknisyeni (ATT) ve 2 şoförden oluşan sağlık ekibi görevlendirildi. Sağlık ekipleri arama kurtarma ekip üyelerine Covid-19 testi yapmaya başladı.

TTB HEYETİ UYARMIŞ “SÜREKLİ VE YAYGIN COVİD-19 TESTLERİ YAPILMALI” DEMİŞTİ

Deprem sonrası enkaz bölgesinde inceleme yapan Türk Tabipler Birliği (TTB) heyeti dün yaptıkları açıklamada kurtarma çalışmaları sırasında pandemi kurallarına uymanın mümkün olmadığını belirterek “Kurtarma alanlarında ve yaralı transportlarında fiziksel mesafe, maske ve hijyen kuralları gibi önlemler aksamaktadır. Bölgede sürekli ve yaygın testler acilen yoğun şekilde planlanmalı ve yapılmalıdır. Maske, hijyen malzemesi, koruyucu ekipmanların ücretsiz ulaşılabilir ve yeterli olması için her türlü önlem alınmalıdır”  uyarısı yapmıştı.

Son dakika... Depremden 58 saat sonra mucize kurtuluş! İdil Şirin enkazdan çıkarıldı İlginizi Çekebilir Son dakika... Depremden 58 saat sonra mucize kurtuluş! İdil Şirin enkazdan çıkarıldı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Corona deprem doktor Haber İBB istanbul İstanbul Büyükşehir Belediyesi izmir Maske Sağlık Sağlık Bakanlığı son dakika
Loading...