Sözcü Plus Giriş

Bir yanda iyilik, bir yanda vurdumduymazlık…

Yurdun bir yanında duyarlı insanların varlığıyla 1500 yıllık bir zeytin ağacı kurtulurken, diğer yandaki duyarsızlık ve vurdumduymazlık ise insanların canını riske atıyor. Aydın'ın Kuşadası ilçesinde bin 500 yaşındaki zeytin ağacının hemen yanına yapılan villa 5 yıllık yapı ruhsat süresi dolunca doğa severlerin girişimiyle belediye tarafından yıktırıldı. Gaziantep'te ise Covid-19 tedbirlerini hiçe sayarak bir ödül töreni düzenlendi.

Sozcu.com.tr
09:18 -

Kuşadası’nda ‘Anıt Ağaç’ olduğu düşünülen 1500 yaşındaki zeytin ağacını incelerken yanındaki villayı gören doğa severlerin girişimiyle yapı ruhsatı dolduğu belirlenen inşaat yıkıldı.

FOTO: DHA / Kuşadası Belediyesi yetkilileri, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 32 ve 42’nci maddesi doğrultusunda Belediye Meclis Encümeni’nin aldığı yıkım kararını villa sahibine bildirdi. Kararın bildirilmesinin ardından villa, dün sabah saatlerinde sahibi tarafından zabıta görevlilerinin gözetiminde yıkıldı.

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’nin (EKODOSD) şikayeti üzerine harekete geçen Kuşadası Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü, villayı sahibine yıktırdı.

YAPI RUHSATININ SÜRESİNİN DOLMASI

3194 sayılı İmar Kanunu’nun 29. maddesine göre ruhsat tarihinden itibaren iki yıl içinde yapıya başlanmadığı veya yapıya başlanıp da her ne sebeple olursa olsun, başlama müddetiyle birlikte beş yıl içinde bitirilmediği takdirde verilen ruhsat hükümsüz sayılır. Bu durumda, yapı da ruhsatsız hale gelir.

FOTO: DHA

DÜŞÜNDÜREN YARIŞMA…

Türkiye’nin ilk ve tek beste yarışması olan ‘Altın Güvercin Beste Yarışması' ise Covid-19’a vakalarındaki artışa rağmen 23’üncü kez gerçekleştirildi.

FOTO: İHA/ Gaziantep’te ise Covid-19 tedbirlerini hiçe sayarak bir ödül töreni düzenlendi.

Altın Güvercin Beste Yarışması’nda birinciliği “Kokun Şehir Değiştirdiğinde” isimli bestesi ile Deniz Özçelik kazandı. (DHA-İHA)

FOTO: İHA / Deniz Özçelik, 23. kez düzenlenen Altın Güvercin Beste Yarışması'nda “Kokun Şehir Değiştirdiğinde” isimli bestesi ile en iyi beste ödülünü kazanırken, en iyi yorumcu ödülüne de layık görüldü.

Son güncelleme: 10:57 09.09.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more