İl il ilçe ilçe iftar vakitleri! İstanbul, Ankara, İzmir iftar saat kaçta? İmsakiye 2020

Ramazanın üçüncü gününde milyonlarca Müslüman orucunu açarak bu günü de tamamlayacak. İftar saatine kısa bir süre kala, ezanın ne zaman okunacağı merak edilmeye başlandı. Her ilde farklılık gösteren iftar vakitlerini haberimizde sizler için derledik. Ankara'da iftar saat kaçta?, İstanbul'da iftar ne zaman? ve İzmir'de iftar vakti kaçta? gibi tüm soruların yanıtı haberimizde. İşte 26 Nisan 2020 il il iftar vakitleri...

İl il ilçe ilçe iftar vakitleri! İstanbul, Ankara, İzmir iftar saat kaçta? İmsakiye 2020

Mübarek Ramazan ayında bir gün daha geride kalıyor. Bu akşam Ramazanın üçüncü gün iftarı yapılacak. Orucunu açacak olan Müslümanların sofralardaki hazırlıkları devam ederken, ezan saatleri de şimdiden merak edilmeye başlandı. İftar, hangi ilde saat kaçta yapılacak diye merak edenler yazımızdan tüm illerinde iftar vakitlerine ulaşabilirler. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve diğer tüm illerin iftar vakitlerini sayfamızdaki link üzerinden takip edebilirsiniz. İşte 26 Nisan 2020 il il ilçe ilçe iftar saatleri…

ANKARA İFTAR VAKTİ

Ankara’da iftar vaktine kısa bir süre kaldı. Diyanet’in 2020 Ankara İmsakiyesine göre bu akşam Ankara’da iftar saat 19.45’te yapılacak.

 

İSTANBUL İFTAR VAKTİ

İstanbul’da iftar vaktine kısa bir süre kaldı. Diyanet’in 2020 İstanbul İmsakiyesine göre bu akşam İstanbul’da iftar saat 20.02’de yapılacak.

 

İZMİR İFTAR VAKTİ

İzmir’de iftar vaktine kısa bir süre kaldı. Diyanet’in 2020 İzmir İmsakiyesine göre bu akşam İzmir’de iftar saat 20.05’te yapılacak.

 

ORUCUN ÇEŞİTLERİ

Hanefîler’e göre diğer ibadetler gibi oruç da farz, vâcip ve nâfile çeşitlerine ayrılır. Bu üçlü ayırım Hanefîler’in, dinen yapılması gerekli olan şeyleri farz ve vâcip şeklinde iki kademeli bir ayırıma tâbi tutmuş olması sebebiyledir. Diğer mezheplerde “vâcib” terimi ise her iki kategoriyi de içine alır. Nâfile ise farz ve vâcip dışında kalan dinî ödevlerin genel adıdır.

A) FARZ ORUÇ

Farz olan oruç denince, ramazan orucu kastedilir ve zaten tayin edilmiş, önceden belirlenmiş (muayyen) olan oruç da budur. Mazeretli veya mazeretsiz olarak tutulamadığı zaman, başka bir zaman kazâ edilmesi de aynı şekilde farzdır. Bunun dışında bir de kefâret olmak üzere tutulan oruç vardır. Ramazan orucunun bozulması sebebiyle tutulması gereken kefâret orucu yanında ayrıca, zıhâr, yanlışlıkla ve kaza ile adam öldürme, hacda ihramlı iken vaktinden önce tıraş olma (halk) ve yemin için tutulacak olan kefâret oruçları da farz oruç kapsamında değerlendirilmiştir.

Kefâret orucu, yapılan bir hatanın cezası veya telâfisi anlamını taşıdığından kişi için baştan belirlenmiş bir yükümlülük olmayıp, buna sebebiyet vermesi halinde gündeme gelebilen ârızî bir yükümlülük niteliğindedir. Bu bakımdan ramazan orucu “muayyen farz”, diğerleri ise “gayr-i muayyen farz” olarak nitelendirilir. Ramazan orucu sadece belirli bir vakitte, yani ramazan ayında tutulabilirken, diğerleri oruç tutmanın mubah olduğu her zaman tutulabilir. Ramazan orucunun kazası da istenilen mubah günlerde tutabilir. Fakat İmam Şâfiî’nin kazâya kalan orucun aynı yıl içerisinde kazâ edilmesi gerektiğine ilişkin görüşü de dikkate alınarak, herhangi bir sebeple kazâya kalan orucu mümkün olan en kısa zamanda tutmaya çalışmak uygun olur.

B) VÂCİP ORUÇ

Nezir (adak), kişinin dinen yükümlü olmadığı bir ibadeti yapmayı kendisi için bir yükümlülük haline getirmesidir. Kişi, oruç tutmayı adamışsa, bu adak orucunu tutması vâciptir. Adak adanırken, orucun tutulacağı gün belirlenmişse, meselâ falan ayın falan günü gibi, bu muayyen bir vâcip olur ve orucun belirlenen günde tutulması gerekir. Nezredilen itikâf orucu da belirli günde tutulacağı için muayyen vâcip sayılır.

Orucun tutulacağı gün belirlenmemişse gayr-i muayyen vâcip olur ve dilediği mubah bir günde tutabilir. Başlanmış nâfile bir orucun bozulması durumunda bunun kazâ edilmesi Hanefîler’e göre vâciptir. Mâlikîler ise kazânın farz olduğunu söylemişlerdir. Şâfiî’ye ve Mâlik’ten başka bir rivayete göre ise, nâfile orucun kazâsı gerekmez.

C) NÂFİLE ORUÇ

Farz ve vâcip olan oruçların dışında tutulan oruçlar nâfile oruç olarak isimlendirilir. Daha önce namaz çeşitlerini ele alırken belirttiğimiz gibi, nâfile, gereksiz anlamına değil, farz ve vâcip olanın dışında, kısaca gerekenin dışında yapılan anlamına gelir. Daha fazla sevap kazanmak maksadıyla yapıldığı için tabir câizse nâfile ibadet, bir bakıma fazla mesai yapmaktır. Nâfile oruçların sünnet, müstehap, mendup veya tatavvu olarak adlandırıldıkları da olur. Nâfile oruç, mubah olan tüm günlerde tutulabilir. Ancak bazı günlerde oruç tutmak daha faziletli görülerek bugünlerde oruç tutmak sünnet veya mendup kabul edilmiştir. Peygamberimiz'in sıklıkla oruç tuttuğu veya oruç tutulmasını tavsiye ettiği günler, kısaca oruç tutmanın mendup kabul edildiği belli başlı günleri görelim.

Bugün akşam ezanı saat kaçta okunuyor? 26 Nisan Diyanet Namaz vakitleri... İlginizi Çekebilir Bugün akşam ezanı saat kaçta okunuyor? 26 Nisan Diyanet Namaz vakitleri...

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...