Sözcü Plus Giriş

Ilısu Barajı nerede? Ilısu Barajı haritadaki konumu ve tarihçesi…

Ilısu Barajı'nda elektrik üretimi başladı. İlk olarak 1954 yılında DSİ tarafından başlatılan projede bugün barajaltı türbininden enerji üretimi başladı. Türkiyenin üçüncü büyük depolama hacmine sahip olan Ilısu Barajı'nın haritadaki konumunu ve tarihçesini detaylı olarak sayfamızdan bulabilirsiniz. Peki Ilısu Barajı nerededir? Ilısu Barajı hangi ildedir?

17:35 -
Ilısu Barajı nerede? Ilısu Barajı haritadaki konumu ve tarihçesi…

Bugün düzenlenen tören ile Ilısu Barajı’nın baraj altı türbininden birincisi devreye alınarak enerji üretimine başladı. Ilısu Barajı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, Suriye sınırına yaklaşık 45 km. mesafede, Dicle Nehri üzerinde inşa edilecek olup, tamamlandığında 1 200 MW kurulu güç ile yılda ortalama 4,120 GWh enerji üretecektir. İşte Ilısu Barajı haritadaki konumu ve tarihi…

ILISU BARAJI NEREDE?

Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali; yaygın adıyla Ilısu Barajı, Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında, enerji üretimi amacıyla Dicle Nehri üzerinde inşa edilen santraldir. Ağustos 2019’da su tutulmaya başlanan barajın altı türbininden ilkinin 19 Mayıs 2020 tarihinde enerji üretimine başlamıştır.

Fırat Nehri'nden sonra en büyük hidroelektrik potansiyele sahip olan Dicle Nehri üzerinde, enerji üretimi maksadıyla inşa edilen Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nde 19 Mayıs 2020 Salı günü ilk türbinde enerji üretimine başlanıyor.

Atatürk, Karakaya ve Keban Barajlarından sonra ülkenin en büyük 4. barajı, dolgu hacmi bakımından ise 2. büyük barajı niteliğini taşıyan Ilısu Barajı, Önyüzü Beton Kaplı Kaya Dolgu Baraj tipinde dolgu hacmi ve gövde uzunluğu bakımından Dünyada 1. sırada yer almaktadır.

Ilısu Barajı, 10,6 Milyar m³ depolama hacmi ile Atatürk ve Keban barajlarından sonra Türkiye’nin 3. büyük depolama hacmine sahip barajı olacak.

Ilısu Barajı ve HES, temelden 135 metre yüksekliğe, 24 milyon metreküp dolgu hacmine ve 1 820 metre kret uzunluğuna sahiptir.

TARİHÇESİ

Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi (Ilısu Projesi), 1954 yılında Dicle Nehri'nin toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine ilişkin çalışmalar doğrultusunda, DSİ tarafından başlatılmıştır.

Ilısu Barajı; Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, Suriye sınırına yaklaşık 45 km. mesafede, Dicle Nehri üzerinde inşa edilecek olup, tamamlandığında 1 200 MW kurulu güç ile yılda ortalama 4,120 GWh enerji üretecektir.

Tesis işletmeye alındığında; gövde hacmi açısından Türkiye'nin 2. kurulu güç bakımından da 4. büyük barajı olacaktır.

ÖZELLİKLERİ

2015 yılında hizmete alınması planlanan proje, kurulu güç ve yıllık enerji üretim kapasitesi bakımından da, Atatürk Barajı, Karakaya Barajı ve Keban Barajı’ndan sonra 4. büyük HES olma özelliğini kazanacak.

Ilısu Barajı; Mardin ve Şırnak İl sınırları arasında Dargeçit ilçesinin 15 Km. doğusunda, Dicle Nehri üzerinde yer alacak. Ilısu Barajı ön Yüzü Beton Kaplı kaya dolgu tipinde olup temelden yüksekliği 135 m olacak. Barajın maksimum su kotu 526,82 metre, toplam gövde hacmi 23,7 milyon metreküp, rezervuar hacmi ise 10,6 milyar metreküp olacak. Barajın kurulu gücü 1200 MW olup üreteceği toplam enerji 4,12 milyar KWh'tır. Ilısu Barajı ile üretilecek olan elektrik enerjisi, şu an Türkiye’de hidroelektrik santralleri vasıtasıyla üretilecek olan enerjinin %10'unu oluşturacak.

Bu enerji üretiminin yanı sıra Ilısu Barajı’nda tutulacak ve daha sonra inşa edilecek Cizre Barajına bırakılacak sularla Nusaybin, Cizre, İdil, Silopi ovalarında toplam 121 bin hektar alanın modern sulama teknikleriyle sulanması da mümkün olacak.

İLGİLİ HABERIlısu'nun ilk türbini devreye girdi... Erdoğan duyurdu: Yıl sonunda tam kapasite!Ilısu'nun ilk türbini devreye girdi... Erdoğan duyurdu: Yıl sonunda tam kapasite!
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more