Sözcü Plus Giriş

Muharrem İnce ‘Memleket Hareketi’ni Sivas’tan başlattı

Yeni parti kuracağı iddialarının gölgesinde "Memleket Hareketi"ni başlatacağını duyuran CHP'li Muharrem İnce, bugün 1000 gün sürecek yeni yol arayışına girdi. Milli Mücadele'nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi'nin 101'inci yılında bu kentten hareketini başlatan Muharrem İnce, destekçilerine ilk hitabında şunları söyledi: "Biz kutuplaşma yerine kucaklaşmayı önereniz. Muhalefet hareketi değiliz, derdimiz gelecektir. İktidar iktidar diye haykıranlarız biz."

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 09:53, 07/09/2020

‘Memleket Hareketi’ni Sivas’tan başlatan Muharrem İnce, kendisini karşılayan kalabalığa şunları söyledi:

* Türkiye’nin kucaklaşmaya ihtiyacı var. Böyle bir ortamda Sivas’tan yola çıkıyoruz.

* Biz kutuplaşma yerine kucaklaşmayı önereniz. Muhalefet hareketi değiliz, derdimiz gelecektir.

* Bizim derdimiz gençlerin beyin göçünü engellemektir.

FOTO: SÖZCÜ/  ‘Memleket Hareketi’ni Sivas’tan başlatan Muharrem İnce, kendisini karşılayan kalabalığa seslendi.

* Bir her türlü ayrımcılığa karşı dik duranlarız. Biz demokrasi ve özgürlük neferleriyiz.

* Türkiye’yi dijital üretim merkezi yapacağız. Tersine beyin göçünü başlatacağız.

* Gelin bir olalım diri olalım.

* Türkiye’de 92 parti var, kimseye sormuyorlar. Bize sormaları bizi mutlu eder. ‘Bir plaza tuttuk 18 katlı, 4 uçak kiraladık, 3 helikopter, 20 otobüs’…

* Böyle bir açıklama duydunuz mu? Bunlar yok. Kiraladığımız bu otobüs var, 10 yaşında. 10 arkadaş 1 yıllığına kiraladık.

* Peki siz buraya geldiniz çeşitli vilayetlerden, kendi paranızla gelmediniz mi?

* Her milletvekili seçiminde 2 bin dolayında otobüs, milletvekili adayları tarafından kiralanmıyor mu?

* Ben 5 kere milletvekili seçildim, 5’inde de otobüsüm vardı.

* ‘Peki mazotunu kim koyacak?’ diyor. Koyacağız sırayla. ‘Ne yiyeceksiniz?’ diyor. Para bulursak köfte ekmek, para bulamazsak peynir ekmek, o da yoksa simit yiyeceğiz.

* ‘Nerede kalacaksınız?’ diyor. Para bulursak otelde, bulamazsak Yörük çadırında.

* Bu millet bize gönlünü açtı, evini de sofrasını da açar. Bize milyon dolarlar lazım değil.

* Bize yürek, cesaret, emek lazım. Allah’a şükür hepsi biz de var.

FOTO: SÖZCÜ

* Türkiye’nin yeni bir tek adam partisine, tek adam hareketine ihtiyacı yoktur. Ortak akılla, ortak iyiyi bulacak bir oluşuma. İktidar iktidar diye haykıranlarız biz.

* Türkiye’de iktidarı Joe Biden’ın değil Türk milletinin değiştireceğine inanan mandaya karşı çıkan Tıbbiyeli Hikmet’in torunlarıyız biz.

“MUHALEFETİN OYU ARTMIYOR”

İktidarın kalıcığının olmadığını öne süren İnce, muhalefetin oyunun artmadığını belirterek, “Sokağa çıkmayalım terörist demesinler, FETÖ'cü demesinler diyen ürkek bir muhalefet var. Fark etmez sen evinde de otursan, bu iktidar sana zaten o yakıştırmaları yapacak. Onun için dokunsan yıkılacak bu iktidarla ürkek muhalefet arasına sıkışmış bir Türkiye bize yakışmıyor. Türkiye'ye yeni bir umut yeni bir yol lazım” ifadelerini kullandı.

FOTO: SÖZCÜ/ İnce Sivas Kongre binasını ziyaret etti.


“CHP’DEN İSTİFA ETMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Konuşmasının ardından Sivas Kongre binasını ziyaret eden Muharrem İnce burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. İnce, cumhuriyeti 41 yıldır üyesi olduğu partisinden daha çok sevdiğini belirterek, “CHP’den istifa etmeyi düşünmüyorum, buradayım” ifadelerini kullandı.

İnce, söyle konuştu:

* Ankara'da oturarak bu memleketin sorunlarının çözülemeyeceğini düşünüyorum.

* Salıdan salıya 45 dakika konuşarak bu ülkenin sorunlarının çözülemeyeceğine inanıyorum.

* Yüksekova'dan başlayıp Enez'e kadar, Sinop'tan başlayıp Mersin'e kadar Türkiye'yi karış karış dolaşacağız. Millet karar verecek bizim nereye evrileceğimizi.

* Bu hareketin gücü de yönü de her şeyi millettir. Onu zaman içinde hep birlikte göreceksiniz.

“BİZ ONLARI GEÇTİK”

* Birisi beni disipline vermiş, korkuyor musun? Ben o duyguları terk edeli çok oldu.

* Ama şundan korkuyorum. 10 yıl 15 yıl sonra Muharrem abi sen bu memleket yanarken neden bir milletvekilliğine razı oldun, sesini çıkarmadın, diye hesap sormalarından korkuyorum.

* Benim korkum disiplin falan biz onları geçtik, çocuk değiliz.

 

 

İNCE KILIÇDAROĞLU’NA TEŞEKKÜR EDEREK YOLA ÇIKTI

İnce sabah erken saatlerde Sivas’a gitmek üzere İstanbul Havalimanı’na geldi. İnce, VIP bölümüne girişi öncesi soruları yanıtladı.

İnce, “Önce bir kere kendimizi korumalıyız. Herkese uyarılarım bu yönde olacak. Sosyal mesafe, maske kuralı ve hijyene dikkat edeceğiz. Özetini yaparsak memleket hareketi Türkiye’nin bereketi olacak” diye konuştu.

FOTO: DHA

“BENİM KAYGILARIM VE KORKULARIM YOK” 

Yalova’da CHP’li Muharrem İnce hakkında bir parti üyesi Merkez Disiplin Kurulu’nda değerlendirilmesi için dilekçe verip suç duyurusunda bulunmuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yapılan başvuru sonrası başlayan ihraç tartışmaları için, “Bir parti üyemiz öyle bir dilekçe vermiş. Öyle bir şey yok” demişti.

İstanbul Havalimanı’nda konuşan Muharrem İnce hakkındaki ihraç tartışmaları için, “Benim böyle kaygılarım ve korkularım yok. Onları ben çoktan unuttum. Ama bir kaygım ve bir korkum var. Gelecekte amca, ağabey, dede, Muharrem Bey ‘ya memleket yanarken, memleket kuşatılmışken sesini çıkarmadın, bir kırmızı plakaya, bir grup başkan vekilliğine, milletvekilliğine razı oldun, kenara çekildin’ demesinler. Çocuklar gelecekte benden hesap sormasınlar yeter. Gerisi önemli değil” ifadelerini kullandı.

FOTO: DHA

İNCE’DEN KILIÇDAROĞLU’NA: İTİRAZI OLMAMASINA TEŞEKKÜR EDERİM

Muharrem İnce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Memleket Hareketi ile ilgili ‘itirazımız yok’ değerlendirmesi için, “İtirazı olmamasına teşekkür ederim” diyerek yanıt verdi. (DHA)

İlginizi ÇekebilirCHP liderinden 'Gül've 'İnce' çıkışıCHP liderinden 'Gül've 'İnce' çıkışı

 

Yayınlanma Tarihi:08:38,