Tepki yağmıştı… Genç kızın ifadesi ortaya çıktı

İstanbul Valiliği, Kadıköy'de bir kadına orantısız güç kullanarak müdahalede bulunan polislerin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş da "İlgili tarafların herhangi bir mağduriyet yaşamaması için devam eden soruşturmanın çok hızlı sonuçlandırılması talimatını verdim" açıklamasında bulundu. Öte yandan 19 yaşındaki Rana B.'nin ifadesi ortaya çıktı.

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde maskesi burnunu kapatmadığı iddiasıyla durdurulup ceza kesilmek istenen, daha sonra polisler tarafından orantısız güç kullanılarak yaka paça gözaltına alınan kadınla ilgili İstanbul Valiliği açıklama yaptı.

Büyük tepki çeken görüntülerle ilgili valiliğin açıklaması şöyle:

* Kadıköy ilçemiz Osmanağa Mahallesi Söğütlü Çeşme Caddesinde 19.08.2020 tarihinde güvenlik görevlilerimiz tarafından yapılan “Sağlık İçin Hepimiz İçin COVİD-19 denetlemeleri” sırasında R.B isimli kadının, maskesini usulüne uygun şekilde takmadığı görülerek uyarıda bulunulmuştur.

BİZİ ÇOK ÜZMÜŞTÜR

* Polis memurlarının uyarısına R.B. hakaret içeren söz ve davranışlarla karşılık vermiş, yapılan ikazlara rağmen bu tutumuna devam etmesi üzerine, gözaltına alınmak istenmiştir. Gözaltına alınma esnasında kesinlikle görmek istemediğimiz görüntülerin yaşanması bizi çok üzmüştür.

* Konuyla ilgili olarak Valiliğimizce başlatılan soruşturma kapsamında ilgili polis memurları görevden uzaklaştırılmıştır. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma devam etmektedir.

EMNİYET’TEN AÇIKLAMA

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş da yaptığı açıklamada “Kadıköy'de yaşanan olayla ilgili tarafların herhangi bir mağduriyet yaşamaması için devam eden soruşturmanın çok hızlı sonuçlandırılması talimatını verdim. Hassasiyetinizin farkındayız. Biz de aynı hassasiyeti paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Rana B. “Görevi yaptırmamak için direnme” ve “Görevli memura hakaret” suçlarından müşteki-şüpheli sıfatıyla emniyette ifade verdi. İfadesinde dün saat 18.20 sıralarında arkadaşı Zeynep K. ile Söğütlüçeşme Caddesi üzerinde yürüdüğünü söyleyen Rana B., o esnada sigara içtiği için maskesinin çenesinde olduğunu öne sürdü.

Polis memurlarının kendisini “Sen gel bakalım buraya” şeklinde çağırdığını dile getiren Rana B., yanında kimliğinin olmadığını bu sebeple İstanbul kartını polislere gösterdiğini belirtti.

CEZAYA İTİRAZ ETTİ

Polislerin kendisine “900 TL ceza yedin, ödersin” dediğini kaydeden Rana B. arkadaşıyla birlikte polislerin yanından uzaklaştığını sonrasında polislerin kendisini tekrar yanına çağırdığını ifade etti. Rana B. o sırada çevrede bulunan birçok vatandaşın maskesiz dolaştığını öne sürerek cezaya itiraz ettiğini kaydetti.

ŞİKAYETÇİ OLDU

Polislerin kendisini polis merkezine götürmek istediğini aktaran Rana B. merkeze gitmek istemediğini, arkasını dönerek yürüdüğünü belirtti. Polisin peşinden gelerek kolunu tuttuğunu ve kolunu ters kelepçe yaparak çelme taktığını kaydeden Rana B. polisin kendisini yerde sürüklediğini kaydetti.

Polis memurlarından da şikayetçi olan Rana B. ve Zeynep K. savcının talimatıyla emniyetteki ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Maskesini tam takmayan kadına polis müdahalesi! İlginizi Çekebilir Maskesini tam takmayan kadına polis müdahalesi! Kadınlara jandarma şiddeti tekrar gündemde İlginizi Çekebilir Kadınlara jandarma şiddeti tekrar gündemde

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...