Sözcü Plus Giriş

İstanbul’da tepki çeken görüntüler: Soruşturma başlatıldı

İstanbul Pendik'te otistik çocukların bakım ve rehabilitasyonunun yapıldığı merkezde bir gencin kolları arkadan bağlı olarak bahçede oturduğu görüntülerle ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Güncellenme: 16:14, 16/10/2020

Pendik’te bulunan İstanbul Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin bahçesinde otizmli bir gencin kolları arkadan bağlı şekilde bankta oturduğu görüntüler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı harekete geçirdi.

Yetkililer, bu olayın, hangi gerekçeyle gerçekleşmiş olursa olsun kabul edilemez olduğunu, 3 gün önce müfettiş görevlendirilerek kapsamlı soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Müfettişlerin yürüttüğü soruşturmada Kurum ve bahçesindeki güvenlik kameraları incelenerek, yöneticisi ve personelin beyanları alınacak, otizmli gencin bir uzman eşliğinde olayla ilgili bilgisine başvurularak tüm aşamalarıyla incelenecek.

ÖFKE NÖBETİ GEÇİREN OTİZİMLİ GENCİ KONTROL EDEMEYİNCE KOLLARINI BAĞLAMIŞ

İlk tespitlere Ağustos ayında kaydedilen rahatsız edici görüntü, öfke nöbeti geçiren otizimli genci kontrol edemeyen görevli personelin, kendisine ve başkasına zarar vermemesi için kollarını bir bezle arkadan bağlaması sonucu ortaya çıktı. Yetkililer, otizmli çocuklarla ilgili bakım ve rehabilitasyon hizmeti verilen önemli merkezlerden biri olan bu kurumda yaşanan olayın en kısa sürede açığa kavuşturulacağını bildirdi. Sorumlularının en kısa sürede ortaya çıkarılması ve gerekli yaptırımın uygulanması için müfettişlerin titizlikle çalıştığı vurgulandı.

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI 

Öte yandan olayla ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattı. Bakanlığın idari soruşturması sürerken, savcılık da olayın sorumluları hakkında adli soruşturma yürütecek. (DHA)

İlginizi ÇekebilirAileler, otizmli çocukları için yüz yüze eğitim istiyorAileler, otizmli çocukları için yüz yüze eğitim istiyor İlginizi ÇekebilirTürkiye Otizm Anneleri Topluluğu isyan etti: Acil çözüm bekliyoruzTürkiye Otizm Anneleri Topluluğu isyan etti: Acil çözüm bekliyoruz İlginizi ÇekebilirEvlat edindiği otizmli oğlu için engelsiz okul yaptırdıEvlat edindiği otizmli oğlu için engelsiz okul yaptırdı
Yayınlanma Tarihi:15:54,
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more