Sözcü Plus Giriş

İstanbul’dan kalkan uçakta ‘corona virüsü’ çıktı haberlerine bakandan açıklama

Sağlık Bakanı Koca, Singapur’da corona virüs tanısı konan THY yolcusunun Fransız vatandaşı ve transit yolcu olduğunu söyledi. Koca, "Virüs Türkiye'ye ulaşmadı ama salgın kapımızda" diye konuştu.

14:46 -
İstanbul’dan kalkan uçakta ‘corona virüsü’ çıktı haberlerine bakandan açıklama

Türkiye’den Singapur’a giden uçaktaki Fransız vatandaşı bir yolcuda corona virüsü tespit edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Singapur'da Koronavirüs tanısı konan yolcu, Fransız vatandaşıdır. Londra'dan Singapur'a giden transit bir yolcudur. Uçağımız yolcusuz olarak dönüş yapmıştır. Mürettebat, tedbiren 14 gün gözetim altında tutulacaktır” dedi.

BAKAN KOCA: ÇİN’DE KAYNAK BULAN BU VİRÜS TÜRKİYE’YE BULAŞMADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın corona virüsü önlemlerine ilişkin açıklamaları şu şekilde:

*Biz tedbirlerimizi erken dönemde aldık. Bu virüs dış kaynaklı olduğu için ülke içine girmesini engellemeniz gerekiyor. Her tedbiri en üst düzeyde alıyoruz. Bu süreçte Çin kaynaklı bu virüs Türkiye’ye bulaşmadı.

*Her geçen gün virüsün farklı ülkelere yayıldığını görüyoruz. Bu durum bizi giderek risk altına sokmaktadır. Bu süreçte vatandaşlarımızı daha çok bilgilendirerek, uyarılarımızı dikkate almalarını istiyoruz.

*Vatandaşlarımızın yurt dışına zorunlu olmadıkça çıkmamasını öneriyoruz. Yurt dışından gelen vatandaşlarımızın da 14 gün kendilerini evlerinde izole etmelerini rica ediyoruz.

*Yurt dışından dönen herkes potansiyel virüs taşıyıcısı. Biz bu mücadeleyi ancak vatandaşlarımızla birlikte verebiliriz.

*Gençlerin bu virüsü genelde taşıdığı, hafif atlattığı ama yaşlı hastalar için oluşturabilecek bir durum olabilir.

*Şu dönemde çalışılan numune sayısı 1363. Bunlardan pozitif olan hiçbir tane bile olmadı.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları Corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor. MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı Corona virüsleri olduğu biliniyor.

CORONA VİRÜSÜ NASIL YAYILIYOR?

Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor. Çinli bir virolog, virüsün kaynağının muhtemelen yarasalar olduğunu öne süren bir çalışma yayınladı.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

İLGİLİ HABERSingapur uçağının mürettebatı karantinaya alınmadıSingapur uçağının mürettebatı karantinaya alınmadı İLGİLİ HABERCorona şüphesinde sır perdesi kalktı yürek yakan detay ortaya çıktı...Corona şüphesinde sır perdesi kalktı yürek yakan detay ortaya çıktı...
Son güncelleme: 15:47 05.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more