Kadir Şeker’e 12.5 yıl hapis cezası

Konya'da, sevgilisi Ayşe Dırla'yı dövdüğü öne sürülen Özgür Duran'ı, engel olmak isterken kalbinden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Kadir Şeker, suçu haksız tahrik altında işlediği gerekçesiyle 'kasten adam öldürme' suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

Kadir Şeker’e 12.5 yıl hapis cezası

Konya’da, 5 Şubat akşamı, Selçuklu ilçesi Yeni İstanbul Caddesi Piri Reis Parkı’nda, Antalya’dan Konya’ya gelip yerleşen Ayşe Dırla (35) ve Özgür Duran (32) çifti arasında birlikte yaşadıkları evde tartışma çıktı. Ayşe Dırla evden çıkıp, parka geldi. Peşinden parka gelen Özgür Duran, iddiaya göre sevgilisini dövmeye başladı. Tesadüfen parktan geçen Kadir Şeker (20) de olaya müdahale etmek istedi.

Şeker’in elindeki bıçak, Duran’ın kalbine isabet etti. Özgür Duran, hayatını kaybederken, tıp fakültesinde okumak için üniversite sınavına hazırlanan Kadir Şeker, gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Şeker, çıkarıldığı mahkemece ‘kasten adam öldürme’ suçundan tutuklandı.

Soruşturma sonunda Kadir Şeker hakkında, ‘kasten adam öldürme’ suçundan iddianame düzenledi. İddianamede, yargılamanın ömür boyu hapis cezası istemiyle yapılması, verilecek cezanın ise tahrik indirimiyle 12 yıldan 18 yıla kadar olması talep edildi. Ayrıca, ‘yasak bıçaklar ve diğer aletlerle ilgili suçlar ve cezaları’ kapsamında 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilmesi istendi.

EN ALT SINIRDAN CEZA TALEP EDİLDİ

Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Şeker hakkında Cumhuriyet Savcısı da mütalaasında iddianameye bağlı kalarak suçun ağır tahrik altında işlendiğini belirterek, ‘kasten adam öldürme’ cezasının en alt sınırdan, tahrik indiriminin de en üst sınırdan verilmesi talep edildi.

Bugün 4’üncü kez hakim karşısına çıkan ve daha önceki duruşmalara tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile katılan Kadir Şeker, bu kez salonda hazır bulundu. Her iki tarafın ailelerin de katıldığı duruşmada ilk olarak öldürülen Özgür Duran’ın, avukatları mütalaaya karşı savunma yapıp, ‘haksız tahrik uygulanacaksa’ da en alt sınırdan uygulanması gerektiğini belirtti.

Özgür Duran’ın babası Cengiz Duran da Kadir Şeker’in cezalandırılmasını talep etti.

Özgür Duran’ın annesi Mübeyyen Güner ise, ”Kadir Şeker’e soruyorum. Neden elinde bıçakla geldin oraya? Benim 8 aydır ciğerim yanıyor. Benim oğlum gaspçı değil, satıcı değil. Benim çocuğumun yuva kurma hayali vardı. Onu da Kadir Şeker elinden aldı. Oğlum 2 gün önce rüyama girdi. ‘Anne ben o çocuğa kendimi ifade edemedim. O çocuğa sor, neden bıçakla üstüme gelmiş’ dedi. En ağır cezayı almasını istiyorum” diye konuştu.

Kadir Şeker’in avukatları da mütalaaya karşı gelip, olayda kasıt olmadığını, Kadir Şeker’in şiddet görmek üzere olan bir kadına yardıma koştuğunu ve olayda da Özgür Duran’ın boynunu sıktığını belirtti.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Kadir Şeker’e ‘Kasten adam öldürme’ suçundan önce müebbet hapis cezası verdi. Ardından bu cezayı, suçu haksız tahrik altında işlediği gerekçesiyle 15 yıla indirdi. Duruşmadaki iyi halini göz önünde bulunduran mahkeme, cezayı 12,5 yıla indirdi.

Mahkeme, Kadir Şeker’i suçu haksız tahrik altında işlediği gerekçesiyle ‘kasten adam öldürme’ suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

ŞEKER’İN SON SÖZÜ: ÜZGÜNÜM

Kadir Şeker, karar açıklanmadan mahkeme heyeti tarafından son sözü sorulduğunda, ”Yardıma ihtiyacı olan bir kadının yanına gittim. Yanlarına gittiğimde konuşuyorlardı. Bir sorun olmadığını fark edince ayrılmak istedim. Arkamdan gelip, saldırdı. Boğazımı sıkıp, nefesimi kesti. Düştük. Oradan ayrılırken yaralı olduğunun farkında değildim. Hayatını kaybettiği için çok üzgünüm” dedi.

Kadir Şeker’in karar açıklandıktan sonra moralinin bozuk olduğu görüldü.

KADİR'İN BABASI SÖZCÜ'YE KONUŞTU

Kararın ardından SÖZCÜ'ye açıklamalarda bulunan Kadir Şeker'in babası Cengiz Şeker şunları söyledi;
“Mahkeme heyetinin verdiği bu kararı beklemiyorduk. Biz beraat beklerken hepimiz şok olduk. Oğlumun görüşüne gittiğimde o da beraat beklediğini söylüyordu. Benim oğlum kasten adam öldürmedi. Bir kadına yardımcı olmaya çalıştı. Oğlumun kasten adam öldürdüğüne inansaydım onu evlatlıktan reddederdim, polise kendim teslim ederdim”

“ADALETE GÜVENİYORUZ”

Hukuk mücadelesine devam edeceklerini açıklayan Şeker, “Bundan sonra istinafa gideceğiz. Hakkımızı arayacağız. Oğlum için hak aramaya devam edeceğiz. Duruşmaya 10 gün kala bir karalama kampanyası başlattılar Kadir için. Biz adalete güveniyoruz, elbet hak yerini bulacak. Kamu vicdanı da bu karardan rahatsız” dedi.

“KADİR SINAVLARINA HAZIRLANAMADI”

Kadir Şeker'in cezaevinde sınavlarına hazırlanamadığını belirten Cengiz Şeker sözlerini şöyle tamamladı; “Kadir bu olay yaşanmadan girdiği üniversite sınavında ilk 100 bine girmişti ve Selçuk Üniversitesi Vetenerlik Fakültesi'ne girebiliyordu. Ama o Tıp okumak istiyordu. Sınavlarına yeniden çalışırken bu olay yaşandı. Olayın etkisinde kaldığı için sınavlarına hazırlanamadı maalesef”. (SÖZCÜ / MÜSLÜM EVCİ)

Kadir Şeker: Kadının ağlama seslerine dayanamadım İlginizi Çekebilir Kadir Şeker: Kadının ağlama seslerine dayanamadım Erdoğan'dan 'Kadir Şeker' açıklaması İlginizi Çekebilir Erdoğan'dan 'Kadir Şeker' açıklaması Davanın seyrini değiştirecek rapor! Kadir Şeker bıçağı nereden aldığını açıkladı İlginizi Çekebilir Davanın seyrini değiştirecek rapor! Kadir Şeker bıçağı nereden aldığını açıkladı