Gaziantep, Kahramanmaraş ilk sahur ve iftar vakitleri… (2020 Gaziantep ve Kahramanmaraş tüm imsakiye)

İslam alemi iftar ve sahur vakitleri sorularını araştırmaya başladı. Kahramanmaraşlı ve Gaziantepli okuyucularımız için iftar vakti, sahur vakti ve 2020 imsakiyesini derledik. Ramazanda aşağıdaki imsakiye aracı ile Gaziantep ve Kahramanmaraş'ın veya menüden seçeceğiniz diğer illerin iftar vakti bilgisine erişebileceksiniz. İşte iftar vakitleri...

Gaziantep, Kahramanmaraş ilk sahur ve iftar vakitleri… (2020 Gaziantep ve Kahramanmaraş tüm imsakiye)

Müslüman alemi, tüm bereketi ile gelen Ramazan Ayı'nın sevincini yaşıyor. Bu yıl ilk kez oruç ibadetini yerine getirmek isteyen Gaziantep ve Kahramanmaraş'da yaşayan vatandaşlar ilk imsak vaktinin kaçta olacağını merak ediyor. Gaziantep imsak vakti kaçta? Gaziantep ilk iftar ne zaman? Kahramanmaraş için sahur ne zaman? İşte tüm cevaplar…

KAHRAMANMARAŞ İFTAR VE SAHUR SAATLERİ

Kahramanmaraş'da ilk oruç 24 Nisan Cuma sabahı 04:10'da sahurla başladı. Kahramanmaraş'da ilk iftar vakti ise 19:23 (İlçelere göre değişiklik gösterebilir)

 

GAZİANTEP İFTAR VE SAHUR SAATLERİ

Gaziantep'te ilk oruç  24 Nisan Cuma sabahı 04:09'de imsak vakti ile başladı. Gaziantep'te ilk iftar vakti ise 19:20

 

RAMAZAN AYI VE ORUCU

İslam dininde Ramazan ayı on bir ayın sultanı olarak ifade edilmektedir. Çünkü bu ayda oruç tutmak Müslümanlara farzdır ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi Ramazan ayındadır. İslam dininde kutsal olan Ramazan ayı Hicri takvimde yani ay takviminde 9. aydır. Kelime kökeni Arapça olan Ramazan kelimesi “Ramazan” (çok sıcak olma) kökünden gelmektedir.
Bakara Suresi'ne göre Kur'an'ın İslam peygamberi Muhammed'e gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak Müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:

“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur'an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz!” (Bakara 185)


NASIL NİYET EDİLİR?

“Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için bugünkü Ramazan orucunu tutmaya” şeklinde yapılan niyet en efdal olan niyettir. Herhangi bir oruç için niyet ederken gün belirlemeden yani “Bugünkü orucu tutmaya” derken bugün kelimesini kullanmadan edilen niyetlerde caizdir. Ramazan ayı içerisinde farz olan Ramazan orucu dışında hiçbir oruca niyet edilmez. Çünkü farz orucun zamanında başka oruç tutulmaz. İslam alimlerinin görüşlerine göre Ramazan ayının 30 günlük orucuna bir seferde niyet edilmez. Her oruç için ayrı niyet edilmelidir.

Ramazan Bayramı ne zaman kutlanacak? İlginizi Çekebilir Ramazan Bayramı ne zaman kutlanacak? Ramazan sofrası zamlı kurulacak İlginizi Çekebilir Ramazan sofrası zamlı kurulacak

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...