Sözcü Plus Giriş

Kayseri bayram namazı saati: Kayseri bayram namazı ve duha (kuşluk) namazı saati kaçta?

Ramazan Ayı’nın bitmesiyle üç gün sürecek Ramazan Bayramı başladı. Bin aydan daha hayırlı Ramazan Ayı’nda oruçlarını tutan Müslümanlar, Ramazan Bayramı’na da bayram namazı ile başlamak istiyor. Kayseri’de bayramı geçirecek vatandaşlar, ‘Kayseri bayram namazı saat kaçta’ sorusunun cevabını arıyor. İşte Kayseri bayram namazı saati…

12:55 -
Kayseri bayram namazı saati: Kayseri bayram namazı ve duha (kuşluk) namazı saati kaçta?

Ramazan Ayı boyunca büyük bir huzurla ibadetlerini yapan Müslümanlar, Ramazan Bayramı'na bayram namazı ile başlamak istiyor. Kayserili vatandaşlar, bayram namazı saatinin kaçta olacağını merak ediyor. İşte Kayseri için bayram namazı saati…

KAYSERİ BAYRAM NAMAZI SAATİ

Corona virüsü sebebiyle ülkemizde camilerde cemaatle namaz kılmak yasak. Evlerinde bayram namazını kılmak isteyen Kayserililer için, Diyanet bayram namazı saatini 05:52 olarak açıkladı.

İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ

DUHA NAMAZI NEDİR? KUŞLUK NAMAZI SAAT KAÇTA KILINIR?

Duha namazı aynı zamanda kuşluk namazı olarak da bilinir. Güneşin bir mızrak boyu yükselmesinden, yani Güneş doğduktan 45 dakika sonra başlar, öğle namazına 45 dakika kalıncaya kadar devam eder. Niteki bir hadîs-i Şerîfte: “Kuşluk namazı, deve yavrusunun ayakları sıcaktan kızdığı zamandır.” Buyurulur. (Müslim, Misâfirîn, 143)Duhâ (kuşluk) namazı dediğimiz nafile namaz bu andan itibaren kılınır. Zeval vaktine yarım saat kalıncaya kadar devam eder. İki veya dört veya sekiz veya on iki rek‘at kılınabilirse de, en faziletlisi sekiz rek‘at kılmaktır.

İLGİLİ HABERDuha namazı nedir? Duha (kuşluk) namazı nasıl kılınır?Duha namazı nedir? Duha (kuşluk) namazı nasıl kılınır?

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR? BAYRAM NAMAZI KAÇ REKAT?

1. Rekat

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır,

Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce “Sübhaneke duası”nı okur

Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 2. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 4. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.

İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat

İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak

1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

Rüku ve secdenin ardından oturulur, “Tahiyyat, Salli-Barik duaları” okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

Son güncelleme: 18:51 23.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more