2020 Kilis ve Hatay Kurban Bayramı namaz vakti… Kilis ve Hatay’da bayram namazı saat kaçta?

İslam dünyası adına yılın en önemli zamanlarından olan Kurban Bayramı geldi çattı. Kilis ve Hatay'da yaşayan Müslümanlar da bayram namazının saat kaçta kılınacağını şimdiden araştırmaya başladı. Corona virüsü pandemisi altında tedbirlerle kılınacak olan bayram namazı için önlemler de arttırıldı. Türkiye'nin tüm illerinde olduğu gibi Kilis ve Hatay'da da bayram namazı saati diğer illere göre farklılık gösteriyor. İşte 2020 Hatay ve Kilis bayram namazı vakti...

2020 Kilis ve Hatay Kurban Bayramı namaz vakti… Kilis ve Hatay’da bayram namazı saat kaçta?

2020 Kurban Bayramı için ise bayram namazı saatleri belli oldu. Diğer illerimizde olduğu gibi Kilis ve Hatay’da da Kurban Bayramı, bayram namazıyla karşılanacak. Kilis ve Hatay’da yaşayanların en fazla merak ettiği soru ise ‘Bayram namazı saat kaçta kılınacak?’ sorusu oldu. İşte Diyanet’in yayınladığı 2020 Kilis ve Hatay Kurban Bayramı namazı vakti…

HATAY’DA BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Diyanet İşleri Başkanlığı, her ilde farklılık gösterebilen bayram namazı vakitlerini yayınladı. Buna göre Hatay’da Kurban Bayramı namazı 31 Temmuz Cuma günü saat 06.13’te kılınacak.

KİLİS’TE BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Bu sene pandemi önlemleri altında kılınacak olan bayram namazı için hazırlıklar tamamlandı. Diyanet’in yayınladığı takvime göre bu sene Kilis’te Kurban Bayramı namazı saat 06.08’de kılınacak.

TÜM İLLERİN BAYRAM NAMAZI VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

KURBAN BAYRAMI NAMAZI NE ZAMAN VE NASIL KILINIR?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda yer alan bilgilere göre, bayram namazı bayramın birinci günü sabah namazının ardından güneş doğduktan sonra kılınır. Bayram namazı öncesi hatırlatmaların ardından müezzin kayyım nidada bulunarak namaz kılmak için camiye gelenleri nasıl niyet edecekleri konusunda yönlendirir.

Niyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa o zikredilir. Örnek olarak “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” veya aynı şekilde “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” şeklinde niyet edilir.

Bundan sonra imamla birlikte hareket edilerek:

1. Rekat

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır,
Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce “Sübhaneke duası”nı okur, sonra fasılalar halinde;
Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,
Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,
Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.
İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.
Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat

İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.
Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,
Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,
Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,
Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.
Rüku ve secdenin ardından oturulur, “Tahiyyat, Salli-Barik duaları” okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.
Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

KURBAN KESİM VAKTİ NE ZAMAN BAŞLAR VE BİTER?

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, fecirden (sabah namazı vakti girdikten) sonra başlar. Hanefîlere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 154). Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur. Şâfiîlere göre ise 4. günü gün batımına kadar kesilebilir.

KURBAN KESERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Kurban keserken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:
a) Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.
b) Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.
c) Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.
d) Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.
f) Hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir.

HATAY- ANTAKYA ULU CAMİ

16.yüzyılda yapılmış olup, Selçuklu tarzını anlatır. Tonozlu ve düz çatılıdır. Kitabesinde Hicri 1117 tarihi bulunmaktadır. Antakya camilerinin en eskisi ve en büyüğü Ulucami´dir. Asi kenarındaki bu caminin içi, diğer tüm Türk camilerinde olduğu gibi çok sadedir. İçi kıymetli halılar ile kaplı caminin duvarlarında altın harflerle yazılmış ayetler vardır. Bu caminin Memlûk dönemi eseri olduğu, Osmanlı döneminde bir kaç defa onarım gördüğü sanılmakladır. Doğu- batı yönünde uzanan dikdörtgen planlıdır.

Caminin Osmanlı tarzında yapılmış silindirik geniş gövdeli ve yüksek minaresi şerefeli, sivri külahlıdır ve bir kaç defa tamir görmüştür. Üzerindeki 1704 tarihli kitabe bir kaç onarımdan birine ait olmalıdır. Gravürlerde, minarenin 200 yıl önce de aynı stilde olduğu görülmektedir. Avlusu geniş, taş döşeli, şadırvanlıdır. Mimarı ve yapılış yılı bilinmemektedir. Üzerinde, 1872 depreminden sonra onarıldığını gösteren 1874 tarihli bir kitabe bulunmaktadır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Altın cemaat Corona Cuma Diyanet Google Güneş Hatay İslam Kilis kurban Ramazan saat kaçta Türkiye
Loading...