Corona’da ‘sınır’ bilmecesi… Kafalar karıştı

İran'da corona virüsü nedeniyle 12 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine Türkiye sınır kapılarını giriş-çıkışlara kapattı. DHA'nın haberine göre İran'dan giriş yapmak isteyen Türk vatandaşlarına sağlık kontrolünün ardından yaya olarak geçiş izni veriliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İran'daki Türk vatandaşlarının dönüşüyle ilgili bilim kurulu önerisi doğrultusunda 14 gün gözlem şartı olduğunu duyurmuştu.   

Corona’da ‘sınır’ bilmecesi… Kafalar karıştı

İran’da corona virüsle ölenlerin sayısı 12’ye yükseldi. Yaşanan ölümlerin ardından Türkiye İran’a açılan tüm sınır kapılarını kapattı.

İran’a açılan Gürbulak Gümrük Kapısı’nda da bir dizi tedbir alındı. Gürbulak Gümrük Müdürlüğü çalışanları, gümrük işlerinde plastik eldiven, maske ve dezenfektan kullanmaya başladı. DHA’nın haberine göre İran’da yaşayan Türklerin yaya olarak sağlık kontrolü sonrası sınırdan geçişine izin veriliyor. Türkiye´de bulunan İranlılar da araçları ile birlikte sınırdan geçiş yapabiliyor.

14 GÜN GÖZLEM ŞARTI

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran’daki Türklerin durumu ile ilgili bugün bir gazetedeki röportajında ülkeye dönmek isteyenlerin Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda Türkiye getirileceğini, planlamaların yapıldığını, gelen bütün vatandaşların da 14 gün gözlem altında tutulacağını söylemişti.

Sağlık Bakanı Koca’nın 21 Şubat’ta Twitter adresinden imzasıyla paylaştığı info – grafikte İran’da virüs tespit edilen bölgelerinden yolcuların Türkiye’ye geçişine izin verilmediği duyurulmuştu.

TÜRKLERE ‘YAYA DÖNÜŞ’ DETAYI

DHA’nın konuştuğu İran’dan Türkiye’ye yaya olarak gelen Türk işadamı Serhat İnan Niyet sağlık kontrolü sonrası geçişe izin verildiğini şu sözlerle ifade etti:

* İki gün önce Azerbaycan´dan İran’a geçtim. İran´a girişte sıkı bir denetimden geçtik.

 

* İran’dan Türk tarafına geçerken sıkı bir kontrolden geçirildim. Ateşimi ölçüp, dezenfekte ettiler.

* Çok şükür bir hastalık belirtisi çıkmadı. İranlıların bu tarafa bizim de o tarafa girişimiz yasak.

“KENDİM GEÇTİM”

* Araçların geçişine izin verilmiyor. Benim aracım sınırda kaldı. Kendim geçtim.

* Sınırda bekleyen İran plakalı araçlar İran’a alınıyor. Türk plakalı TIR ve diğer araçların İran’a girişi yasak olduğu için geri gönderiliyor. Sınırda termal kameralar da var

İranlılar corona virüsünün ekonomilerini olumsuz etkileyeceğini kaydetti. (FOTO:DHA)

İRANLILAR ENDİŞELİ

Ülkelerine giriş yapmak için sınır kapısında bekleyen İranlı şoförler ise yaşanan olaylar nedeniyle üzüntülü olduklarını belirtti. Kapıdan geçiş yaptıklarını ancak bunun çok zaman aldığını belirten şoförler, bu virüsün ülke ekonomilerine büyük darbe vuracağını söyledi. (DHA)

Son uçak İran'dan İstanbul'a geldi: Seferler tek taraflı askıya alındı İlginizi Çekebilir Son uçak İran'dan İstanbul'a geldi: Seferler tek taraflı askıya alındı
Ağrı Azerbaycan Bilim Corona darbe dizi Hakkâri İran istanbul Maske Sağlık Sağlık Bakanı Türkiye Twitter uçak Van