Klimadaki salgın tehlikesine belediyeden önlem!

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden görevli doktor Serhat Kandemir, havaların ısınmasına rağmen toplu taşımalarda klimaların açılmayacağını belirterek vatandaşı bilgilendirdi. Belediye araçlarının içindeki klimaların iç hava ile çalıştığını açıklayan Kandemir, bu sistemde virüsün tüm otobüsün içini kaplayabileceğini ve otobüste seyahat eden bütün vatandaşlara virüs bulaştırma ihtimalini artırdığını söyledi. Doktor Kandemir, bu tehlikeye karşı belediye ulaşım araçlarında doğal havalandırma yolu tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

Klimadaki salgın tehlikesine belediyeden önlem!

SÖZCÜ / MERSİN

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ile Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından alınan önlemler kapsamında, klima yolu ile virüsün yayılımının engellenmesi amacıyla toplu taşıma araçlarında klimalar çalıştırılmıyor.

Klima kullanımının virüsün yayılmasında bir etken olabileceği tehlikesi üzerine tedbiri elden bırakmayan Büyükşehir Belediyesi, klima yerine doğal havalandırma yolu ile içerideki havayı temiz tutmaya çalışıyor.

Pencerelerin açık tutulması gerektiği konusunda Mersinliler'i uyaran Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı'nda görevli doktor Serhat Kandemir, vatandaşların klimaların açılması yönünde ısrar etmemesi gerektiğini vurguladı.

Foto: Sözcü

KLİMADA İÇ HAVA TEHLİKESİ

Klimaların ortamdaki mevcut havayı mekan içinde dağıttığı için hijyenik olmadığını belirten doktor Serhat Kandemir, corona virüs salgınının başladığı günden bu yana Büyükşehir Belediyesi olarak toplu taşıma araçlarında her türlü tedbirin alındığını ifade etti.

Kandemir, yeni tedbirlerden birinin de toplu taşıma araçlarında klimaların çalıştırılmaması olduğunu belirterek, havanın ısınmasına rağmen toplu taşıma otobüslerinde klimaların neden açılmadığı konusunda Mersinliler'i bilgilendirdi. Doktor Kandemir şu ifadeleri kullandı:

* Toplu ulaşım araçlarını kullanan vatandaşlarımızın eminim ki klimaların niye çalışmadığı ile ilgili kafalarında soru işaretleri vardır. Bizim klimalarımız iç hava ile çalışan klimalar.

* Dolayısıyla içerideki havayı emiyor ve belirli bir sistemden geçirdikten sonra tekrar içeriye üflüyor. İşte eğer bir hastalık taşıyan birisi aracımızda seyahat ediyorsa, ondan damlacık yolu enfeksiyonuyla havaya saçılmış partikül klimamız tarafından emilip, tekrar otobüsün içine püskürtüldüğünde, o virüs tüm otobüsün içini kaplayabilmekte ve otobüsümüzde seyahat eden bütün vatandaşlarımıza bulaşabilme ihtimalini artırmaktadır.

* Bu sıcaklarda klimasız herhangi bir araçta, otomobilde bile seyahat etmemiz çok güç olabilir ama bu süreçte belirli şeylere biraz daha hassasiyet göstereceğiz.

Foto: Sözcü

“YÜKSEK SESLE KONUŞULMASIN” UYARISI

Virüs damlacık yolu ile bulaştığı için toplu taşıma araçlarında seyahat eden yurttaşların, maske kullanımının yanı sıra konuşurken yüksek sesle, bağırarak konuşmamaya özen göstermeleri gerektiğini de vurgulayan Kandemir, 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren girilen yeni normalleşme sürecine ilişkin de şunları söyledi:

* Ama bu normalleşme 3-4 ay öncesi, yani corona öncesi gibi olmayacak. Maske, mesafe ve hijyene mutlak suretle daha çok dikkat edeceğiz. Devletimizin bütün kurumları, bütün çalışanlar büyük gayretler içerisinde bu seviyeye geldik.

* Ülkemiz oldukça ucuz atlatıyor durumda ve Mersin il olarak da yine hepimizin gayreti ile oldukça başarılı sonuç alınan, yani az vaka, az ölüm oranları ile oldukça iyi yerde.

* Dolayısıyla bu başarımıza gölge düşürmeyelim. Tabi ki bu başarının sağlanmasında en büyük pay da bu kurallara, uygulamalara uyan siz değerli vatandaşlarımızın.

“PENCERELER AÇIK HALDE SEYAHAT EDECEĞİZ”

Doktor Kandemir, alacakları tedbirler ile vatandaşların ikinci bir dalgalanmaya müsaade etmemeleri gerektiğini ifade ederek, bu dönemde doğal havalandırma yöntemlerinden biri olan pencerelerin açık tutularak, içeriyi serinletmenin daha sağlıklı olduğunu söyledi. Kandemir, sözlerini şöyle sonlandırdı:

* Bu normalleşmeyi tamamen 4 ay öncesi, Korona öncesi gibi düşünmeyelim. Mutlaka maske takmaya, 1,5-2 metre fiziksel mesafeye ve hijyene mutlak suretle uymaya devam edelim.

* Kapılar hariç neredeyse bütün pencerelerin üzerinde küçük pencerecikler var. Bunlar açık halde seyahat edeceğiz ki, hiç olmazsa biraz daha içeride serinlik sağlayabilelim, dışarıdan taze ve temiz hava ile bu yolculuğumuzu tamamlayalım.

* Bu noktada siz değerli vatandaşlarımızdan biraz daha fedakarlık, biraz daha sabır bekliyoruz.

Corona virüsü aşısında flaş gelişme: Gelecek hafta başlıyor İlginizi Çekebilir Corona virüsü aşısında flaş gelişme: Gelecek hafta başlıyor Corona virüsünde 2. dalga olacak mı? İkinci dalga konusunda uzman görüşleri... İlginizi Çekebilir Corona virüsünde 2. dalga olacak mı? İkinci dalga konusunda uzman görüşleri...

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Avrupa Avrupa Birliği Corona doktor düğün Haber İngiltere korona Maske Mersin Normalleşme Ölüm Reuters Sağlık Sözcü
Loading...