Sözcü Plus Giriş

Kriz çıkaran fayton ve atları İstanbul Büyükşehir Belediyesi satın aldı

Adalar’daki krize dönen atlı fayton taşımacılığı İBB Meclisi’nin gündemine geldi. Adalar’da 277 adet tescilli fayton plakasının 300 bin TL bedelle, atların adedinin de 4 bin TL bedel ile İBB tarafından satın alınması teklifi oybirliği ile kabul edildi.

Özlem GÜVEMLİ
Güncellenme: 20:42, 16/01/2020
Kriz çıkaran fayton ve atları İstanbul Büyükşehir Belediyesi satın aldı

İBB Meclisi'nin 16 Ocak 2019 tarihli oturumunda aylardır tartışılan Adalar'daki atlı fayton taşımacılığı konusu gündeme maddeleri arasına girdi. İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nün hazırladığı Adalar'da taşımacılıkta kullanılan at ve araçlarıyla birlikte tescilli fayton plakalarının satın alınmasına ilişkin teklif Hukuk-Plan ve Bütçe-Tarım, Orman, Hayvancılık ve Su Ürünleri komisyonları tarafından incelenerek rapor haline getirildi.

Raporda 20 Aralık Adalar'da taşımacılıkta kullanılan faytonlar nedeniyle her yıl ortalama 400 atın öldüğü ve atların 20-25 yıl olan ömrünün 2 yıla kadar düştüğü belirtildi.

20 Aralık 2019 tarihli İstanbul Valiliği Çevre Şehircilik İL Müdürlüğü Mahalli Çevre Kurulu toplantısında Adalar ilçesinde 2019 yılı sonbahar ruam taramasına tabi tutulan 1378 attan 81'inde ruam hastalığı çıktığı, insan ve hayvanlara bulaşma riski taşıması nedeniyle Adalar'da atların faytonlara koşulmasının 3 ay süreyle durdurulmasına karar verildiği hatırlatıldı.

Hayvan hakları aktivistleri de atlı faytonların tamamen kaldırılması, simgesel olarak da olsa atların faytonlarda çalıştırılmaması talebiyle İBB’nin karşısındaki Saraçhane Parkı’nda başlattığı “Yaşam nöbeti” eylemi devam ediyor. (FOTO: DHA)

KABUL EDİLDİ

İl Trafik Komisyonu kararı uyarınca Adalar Belediyesi tarafından tescil edilmiş taşımacılık faaliyetlerinde kullanılan araçlarıyla birlikte toplam 277 adet tescilli fayton plakasının 250 bin TL bedel ile İBB Toplu Ulaşım Hizmetler Müdürlüğü tarafından satın alınması karar verildi.

Atların adedinin 4 bin TL bedel ile Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü tarafından satın alınması ve ulaşım hizmetinin UKOME tarafından belirlenecek sayıdaki elektrikli araçla yapılması için karar alınmak üzere İBB Meclisi'ne havale edildi. Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nün hazırladığı teklif komisyonlar tarafından uygun bulundu.

Raporun oylanması öncesinde AKP ve CHP grubu plaka fiyatını 300 bin TL'ye çıkarma kararı aldı. Rapor oybirliği ile kabul edildi.

ATLAR DOĞAL YAŞAM ALANLARINA BIRAKILACAK

İBB Sözcüsü Murat Ongun, İBB'nin satın aldığı atların veteriner kontrolünde Tarım ve Orman Bakanlığı'nın doğal yaşam alanlarına bırakılacağını açıkladı.

İlginizi ÇekebilirBizimle masaya oturmazlarsa atları salarız!Bizimle masaya oturmazlarsa atları salarız!
Yayınlanma Tarihi:14:33,