Sözcü Plus Giriş

Kurban Bayramı ne zaman? 2020 Kurban Bayramı hangi gün, ne kadar kaldı?

Kurban Bayramı için geri sayım sürüyor. Hem tatil planları yapanların hem de kurban kesecek olanların merak ettiği tarih yaklaşıyor. Kurban Bayramı için corona önlemlerinin neler olacağı da merak edilen diğer konulardan biri. Peki bu sene Kurban Bayramı hangi güne denk geliyor? 2020 Kurban Bayramına kaç gün kaldı? İşte bayram tarihi...

Güncellenme: 22:57, 07/06/2020
Kurban Bayramı ne zaman? 2020 Kurban Bayramı hangi gün, ne kadar kaldı?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı hazırlıkları önceden yapılıyor. Tatil planı yapacak vatandaşlar ilse kurban kesimi yapacak olanlar bayramın ne zaman olacağını araştırıyor. Diyanet İşleri’nin dini günler takviminde yer alan 2020 Kurban Bayramı tarihini yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN, TATİL KAÇ GÜN?

Kurban bayramı tatili için resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Ancak bayram Cuma günü başlayacak ve Pazartesi günü sona erecek. Tatilin 4 gün sürecek bayramın süresi ile kısıtlı olması bekleniyor.

KURBAN BAYRAMI AREFESİ – YARIM GÜN – 30 TEMMUZ PERŞEMBE

KURBAN BAYRAMI – 1. GÜN – 31 TEMMUZ CUMA

KURBAN BAYRAMI – 2. GÜN – 1 AĞUSTOS CUMARTESİ

KURBAN BAYRAMI – 3. GÜN – 2 AĞUSTOS PAZAR

KURBAN BAYRAMI – 4. GÜN – 3 AĞUSTOS PAZARTESİ

KURBAN BAYRAMI’NIN ÖNEMİ

Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan malî bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah’ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde ortaya koymuş olur. Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil’in Cenâb-ı Hakk’ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır. Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur.

Özellikle et satın alma imkânı hiç bulunmayan veya çok sınırlı olan yoksulların bulunduğu ortamlarda onun bu rolünü daha belirgin biçimde görmek mümkündür. Zengine malını Allah’ın rızâsı, yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma yolunda harcama zevk ve alışkanlığını verir, onu cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır. Fakirin de varlıklı kullar aracılığıyla Allah’a şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumunun bir üyesi olarak hissetmesine vesile olur.