Sözcü Plus Giriş

Kurban Bayramı ne zaman başlayacak? Bu yıl Kurban Bayramı hangi günlere denk geliyor?

Ülkemizde kutlanan dini bayramlardan biri olan Kurban Bayramı’nın ne zaman olacağı internette araştırılıyor. İçinde bulunduğumuz Ramazan Ayı sonrası kutlanacak Ramazan Bayramı, corona virüsü gölgesinde geçecek. Peki, Kurban Bayramı ne zaman başlayacak? Kurban Bayramı 2020 hangi günlere gelecek?

12:47 -
Kurban Bayramı ne zaman başlayacak? Bu yıl Kurban Bayramı hangi günlere denk geliyor?

Müslümanların iki bayramından biri olan Kurban Bayramı, bu sene hangi günlere denk geleceği merak ediliyor. Bayram tatil planlarını şimdiden yapmak isteyen vatandaşlar, ‘Kurban Bayramı 2020 ne zaman' sorusunu internette araştırıyor. İşte cevabı…

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Bu sene Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma başlayacak. Dört gün boyunca sürek olan Kurban Bayramı'nın, 3 Ağustos Pazartesi ise son günü olacak.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ BELLİ OLDU MU?

Bu sene Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağı açıklanmadı. Daha önceki uygulamalarda bayram tatilleri birleştirilebiliyordu. Ancak Kurban Bayram'ının son günün pazartesiye denk gelecek olması sebebiyle 4 Ağustos günü mesaiye başlanması bekleniyor.

Foto: DepoPhotos

KURBAN BAYRAMI’NIN ÖNEMİ

Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan malî bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah’ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde ortaya koymuş olur. Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil’in Cenâb-ı Hakk’ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır. Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Özellikle et satın alma imkânı hiç bulunmayan veya çok sınırlı olan yoksulların bulunduğu ortamlarda onun bu rolünü daha belirgin biçimde görmek mümkündür. Zengine malını Allah’ın rızâsı, yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma yolunda harcama zevk ve alışkanlığını verir, onu cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır. Fakirin de varlıklı kullar aracılığıyla Allah’a şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumunun bir üyesi olarak hissetmesine vesile olur.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more