Kurban Bayramı ne zaman başlayacak, ne zaman bitecek? İşte Kurban Bayramı günleri…

Yaklaşık bir ay kalan Kurban Bayramı’nın hangi günlere geleceği şimdiden merak edilmeye başlandı. ‘Kurban bayramı ne zaman’ sorusu internette en çok aratılan konuların başında geliyor. İşte 31 Temmuz’da başlayacak Kurban Bayramı günleri…

Kurban Bayramı ne zaman başlayacak, ne zaman bitecek? İşte Kurban Bayramı günleri…

İslam dinindeki iki bayramdan biri olan Kurban Bayramı, bu sene 31 Temmuz'da başlayacak. Durumu olanlar kurban kesecek ve ihtiyaç sahibi ailelerle paylaşacak. Müslümanlar, Kurban Bayramı hazırlıklarına şimdiden başladı. Birçok şehirde kurban pazarları kuruldu ve kurbanlıklar sahiplerini beklemeye başladı. İşte 2020 Kurban Bayramı günleri…

2020 KURBAN BAYRAMI GÜNLERİ

Kurban bayramı tatili için resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Ancak bayram Cuma günü başlayacak ve Pazartesi günü sona erecek. Tatilin 4 gün sürecek bayramın süresi ile kısıtlı olması bekleniyor.

KURBAN BAYRAMI AREFESİ – YARIM GÜN – 30 TEMMUZ PERŞEMBE

KURBAN BAYRAMI – 1. GÜN – 31 TEMMUZ CUMA

KURBAN BAYRAMI – 2. GÜN – 1 AĞUSTOS CUMARTESİ

KURBAN BAYRAMI – 3. GÜN – 2 AĞUSTOS PAZAR

KURBAN BAYRAMI – 4. GÜN – 3 AĞUSTOS PAZARTESİ

Foto: DepoPhotos

KURBAN İBADETİNİN MAHİYETİ VE HÜKMÜ NEDİR?

Sözlükte yaklaşmak, Allah'a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah'a yaklaşmak ve O'nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

Akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk'a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk'a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnettir. Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

Kurbanlık alımı için yeni önlemler açıklandı İlginizi Çekebilir Kurbanlık alımı için yeni önlemler açıklandı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Corona Cuma Diyanet İslam kurban Kurban Bayramı ne zaman Müslüman pazar Pazartesi Perşembe Ramazan
Loading...