Sözcü Plus Giriş

Kurban Bayramı sokağa çıkma yasağı olacak mı? Kurban Bayramı ne zaman?

Kurban Bayramı için planlarını şimdiden yapmak isteyen vatandaşlar, bayramda sokağa çıkma yasağı olup olmayacağını merak ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 31 Temmuz’da başlayacak Kurban Bayramı için önemli açıklamalarda bulundu. İşte ‘Kurban Bayramı yasak var mı?’ sorusunun cevabı…

19:07 -
Kurban Bayramı sokağa çıkma yasağı olacak mı? Kurban Bayramı ne zaman?

Geçtiğimiz Ramazan Bayramı'nda yurt genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve bayram evlerde kutlanmıştı. Vatandaşlar, Kurban Bayramı'nda yasakların geri dönüp dönmeyeceğini araştırıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz gün yapılan Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, il bazında bazı yasakların olabileceğini söyledi. İşte Kurban Bayramı sokağa çıkma yasağı ile ilgili son gelişmeler…

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

2020 Kurban Bayramı arefesi 30 Temmuz Perşembe gününe denk geliyor. Kurban Bayramı'nın 1. günü 31 Temmuz Cuma, bayramın 2. günü 1 Ağustos Cumartesi, 3. günü 2 Ağustos Pazar ve 4. günü ise 3 Ağustos Pazartesi günü kutlanacak.

KURBAN BAYRAMI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bayramda il bazında sokağa çıkma yasağının olabileceğini aktardı. Bakan Koca'nın açıklamaları şu şekilde;

Bugün kısmen Bilim Kurulu’nda gündeme geldi konu. Ama bir öneri noktasına gelmedi. Özellikle önümüzdeki haftalar, salgının seyrine göre bu konudaki öneriler daha netleşmiş olur. Burada temelde, ülke genelinde bir sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi. Ama bir takım tedbirlerin olabileceği, özellikle il bazında bazı kısıtlamaların gündeme gelebileceği görüldü. Oradaki tedbirleri biraz daha sertleştirmek gerekebilir. İllerdeki vaka sayılarına göre, il hıfsısıhha kurulları kararları alma konusunda yetkili. Bu nedenle il bazında bazı kısıtlamalar olabilir. Gelecek hafta yeniden konuşacağız.

Foto: DepoPhotos

HANGİ İLLERDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLABİLİR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısından sonra il bazında corona virüsü verilerini de paylaştı. Bakan Koca, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'daki birçok ilde virüsün pik noktasına ulaşmadığını söyledi.

Sağlık Bakanı, son üç gün ortalamalarına göre en çok ve en az vaka görülen illerin de şunlar olduğunu söyledi;

*Son 3 gün ortalamasıyla, en çok vakanın görüldüğü 7 ili söylemek istiyorum: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa. Ayrıca son 3 gün en az vaka görülen 7 il ise, Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt, Kırklareli ve Bilecik.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bu açıklamaları göz önüne alındığında, bayramda uygulanacak sokağa çıkma yasağının bu illerde olabileceği konuşuluyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more