Kurban nasıl kesilir? Kurban keserken okunacak dualar ve sureler…

Mübarek Kurban bayramında ibadetle Allah’a yaklaşmak isteyenler kurban keser ve yoksullara, ihtiyaç sahiplerine dağıtır. Kurban ibadeti Kur’an’da dile getirilmiştir. Kurban bayramının birinci gününden üçüncü günü akşamına kadar kesilebilir. İşte kurban kesilirken okunacak dualar ve nasıl kesileceği...

Kurban nasıl kesilir? Kurban keserken okunacak dualar ve sureler…

Kurban Bayramı geldi ve vatandaşlar birçok soruya cevap arıyor. Kurban kesmek, özgür, aklı başında olan müslümanlara farz kılınmıştır. Ekonomik olarak yeterli olan her mümin Kurban bayramında yoksulları doyurmak ve Allah'a yaklaşmak adına kurban keser. İşte “Kurban nasıl kesilir?” sorusunun yanıtı…

KURBAN NASIL KESİLİR?

Kurban kesmek için bıçak önceden bilenip hazırlanır ve hayvanın göremeyeceği bir yere konulur. Sonra hayvan ayakları ve yüzü kıbleye gelecek şekilde sol tarafına yatırılır. Hayvanın sağ arka ayağı serbest kalmak şartıyla diğer ayakları bağlanır. Bundan sonra tekbir ve tehlîl getirilir.

Arkasından “Bismillâhi Allâhü ekber” denilerek, hayvanın boynuna bıçak vurulur. Nefes ve yemek boruları ile şahdamarı denilen iki ana damarı kesilir. Hayvan soğumaya bırakılır, kanının akması beklenir ve sonra derisi yüzülür. Hayvanı elinden gelirse, kurban sahibinin kendisinin kesmesi menduptur. Kendisi kesemezse, bir müslümana kestirir.

KURBAN KESERKEN OKUNACAK DUA

Önce besmele çekilir:

“Allahümme minke ve leke salatî nusukî ve mahyâye ve mematî lillahi Rabbil-Alemine lâ şerike lehu ve bizalike Umirtu ve ene mine`l-müslimîn.”

“Ey Rabbim bu senden ve yine sanadır. Namazım, kulluğum, kurbanım, ölümüm ve dirimim eşi benzeri olmayan âlemlerin Rabbi Allah içindir. Ben bununla emrolundum ve teslim olanlardanım” demek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...