Kuzey Kore lideri Kim Jong-un kimdir? Kim Jong-un öldü mü?

Kim Jong-un’un ölüm iddiaları çeşitli haber kaynaklarında dolaşıyor. Kuzey Kore’nin füze sistemleriyle ilgili konuşmalarıyla gündeme gelen Kim Jong-un’un hayatı hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde. Peki Kim Jong-un kimdir? Kim Jong-un öldü mü?

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un kimdir? Kim Jong-un öldü mü?

Öldüğüne dair iddialarla gündeme gelen Kim Jong-un’un hayatı merak ediliyor. Kuzey Kore lideri ve işçi partisi başkanı olan Kim Jong’un siyasi kariyeri ve hayatı hakkındaki bilgileri sayfamızdan takip edebilirsiniz. İşte Kuzey Kore lideri hakkında detaylar…

KİM JONG-UN ÖLDÜ MÜ?

Özellikle sosyal medyada günlerdir konuşulan Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un öldüğü söylentileri, Japon medyasının bitkisel hayata girdiğini iddia etmesiyle ayyuka çıkmıştı.

Japonlar, başarısız bir kalp ameliyatı sırasında Kim'in bitkisel hayata girdiğini iddia etmişti.

Japonların inanılmaz iddiasının ardından bu kez Çin'e bağlı Hong Kong Özerk Yönetimi'ndeki HKS TV, Kim'in yaşadığı kalp sorunu nedeniyle hayatını kaybettiğini öne sürdü.

KİM JONG-UN KİMDİR?

Kim Jong-un  8 Ocak 1983 veya 1984 doğumlu 2011'den bu yana Kuzey Kore'nin Yüce Lideri ve 2012'den beri Kore İşçi Partisi Başkanı olan bir Kuzey Koreli siyasetçidir. Kim, Ko Yong-hui (1952–2004) ve 1994'ten 2011'e ülkenin ikinci lideri olan Kim Jong-il'in (1941–2011) ikinci çocuğudur. 1948'den 1994'e kadar Kuzey Kore'nin kurucusu ve ilk lideri olan Kim İl-sung'un torunudur. Kim, ülkenin kuruluşundan sonra dünyaya gelen ilk Kuzey Kore lideri ve aynı zamanda dünyadaki en genç ikinci hükûmet başkanıdır.

Kaynak: Depo

2010 yılının sonlarından itibaren Kim Jong-un, KDHC'nin öncülüğünün varisi olarak görülüyordu ve yaşlı Kim'in ölümünün ardından Kuzey Kore devlet televizyonu onu “Büyük Başarılı” olarak ilan etti. Kim, Kore İşçi Partisi Başkanı (2012 ve 2016 yılları arasında İlk Sekreter olarak), Merkez Askeri Komisyon Başkanı, Devlet İşleri Komisyonu Başkanı, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Başkomutanlığı'nı üstlendi. ve Kuzey Kore'deki en yüksek karar organı olan Kore İşçi Partisi Politrobu Başkanlığı üyesidir. Kim, 18 Temmuz 2012'de Kore Halk Ordusu'nda Kuzey Kore Mareşal rütbesine terfi etti ve Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutanlığı görevini pekiştirdi. Kuzey Kore devlet medyası genellikle onu Mareşal Kim Jong-un, “Mareşal” veya “Aziz Haşmetli” olarak adlandırıyor.

12 Aralık 2013 tarihinde Kim, “ihanet” için amcası Jang Song-thaek'in idamını emretti. Kim, üvey kardeşi Kim Jong-nam’a Şubat 2017’de Malezya’daki suikast emrini verdiğine inanıyor.

2018'de Kim Jong-un ve Güney Koreli Moon Jae-in, Kuzey ile Güney arasındaki sınırda iki kez Panmunjom'da ve bir kez Pyongyang'da bir araya geldi. 12 Haziran 2018'de, Kim ve ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore nükleer programını tartışmak üzere Kuzey Kore lideri ve ABD başkanlığı arasında ilk defa yapılan görüşmelerde Singapur’daki bir zirvede bir araya geldi. Şubat 2019’da Hanoi’deki bir takip toplantısı aniden bir anlaşma yapılmadan sona erdi. 25 Nisan 2019'da Kim ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ilk zirvesini Rusya'nın Vladivostok kentinde gerçekleştirdi. 30 Haziran 2019'da, Kim Kore Demilitarized Zone'da Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi.

SAĞLIK

2009'da, raporlar Kim Jong-un'un diyabetik olduğunu ve hipertansiyondan muzdarip olduğunu öne sürdü. Ayrıca sigara içtiği de biliniyor.

Kim Jong-un, Eylül ve Ekim 2014'te altı hafta boyunca halk önüne çıkmadı. Devlet medyası “rahatsız edici bir fiziksel durumdan” muzdarip olduğunu bildirdi. Daha önce de böyle bir sorun yaşamıştı. Ortaya çıktığında bir baston kullanıyordu.

Güney Kore hükümeti, Eylül 2015'te, Kim'in önceki beş yılda vücut ağırlığında 30 kilo aldığını ve tahminen toplam 130 kg (290 lb) vücut ağırlığına ulaştığını belirtti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...