KYK yurt ve burs başvuru tarihleri için bekleyiş sürüyor

Her yıl ağustos ayı itibarıyla alınan yurt başvuruları bu yıl pandemi nedeniyle aksadı. YÖK ise geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalarda başvurular için ekim ayını işaret etmişti. KYK yurt ve burs başvurularının kısa süre içerisinde başlaması bekleniyor.

KYK yurt ve burs başvuru tarihleri için bekleyiş sürüyor

Bakanlık KYK yurt ve burs başvurularının Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) açıkladığı akademik takvime göre alınacağını duyurmuştu. Önceki açıklamalar dikkate alınırsa başvuruların kısa süre içinde başlaması bekleniyor. Ekim ayının ilk haftası geride kalırken KYK yurt başvurularının önümüzdeki hafta başlaması yüksek ihtimal olarak görülüyor.

BURS NEDİR ?

Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Yurt ve burs başvurusunda bulunacak öğrencilerin belirli koşulları sağlaması gerekiyor.

KİMLER YURT BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR?

1. Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-devlet portalı üzerinden yapılmaktadır. Normal öğrenim süresinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkânı sağlanır, bu öğrenciler ara sınıf öğrencileri ile birlikte başvuru yapacaklardır.

2. ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler,

3. Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler,

4. Başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde e-devlet portalı üzerinden yapacaklardır.

5. Değerlendirme sonuçları; Kurumumuz internet sayfası http://sonuc.kyk.gov.tr adresinden duyurulmaktadır.