KYK burs başvurusu nasıl yapılacak?

Üniversite öğrencileri açısından büyük önem taşıyan KYK burs ve yurt başvurusu için tarihin açıklanması bekleniyor. Her yıl ağustos ayı itibarıyla alınan yurt başvuruları bu yıl pandemi nedeniyle aksadı. YÖK ise geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalarda başvurular için ekim ayını işaret etmişti ancak henüz KYK burs başvurusu ve yurt başvurusu başlamadı.

KYK burs başvurusu nasıl yapılacak?

KYK yurt ve burs başvuruları için Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamada, başvuruların Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) açıklayacağı akademik takvime göre alınacağını duyurmuştu. Önceki açıklamalar dikkate alınırsa başvuruların kısa süre içinde başlaması bekleniyor.

KYK YURT BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK?

KYK yurt başvuruları geçen sene 19 Ağustos'ta başlayıp 26 Ağustos’ta son bulmuştu. Yükseköğretim Kurumu da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, üniversite yönetimlerinin yeni dönem için 1 Ekim'den sonra planlama yapmasını söylemişti.

KYK yurt başvuruları bu tarihe göre planlanarak açıklanacak. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak.

KYK YURT BAŞVURU EKRANI

KYK YURT BAŞVURU SORGULAMA EKRANI

ERDOĞAN KYK BURS VE YURTLARI HAKKINDA KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuştu.

– Hiçbir evladımızın imkansızlıklar sebebiyle eğitimden mahrum kalmaması için yurtlarımızın kapasitesini artırdık. Burs ve kredi verme konusundaki imkanlarımızı en üst seviyeye çektik. 1 milyon 600 bin öğrenciye burs imkanı sağladık.

– Lisans öğrencisi burs veya kredi ödemesini aylık 550 liraya çıkardık. Bu rakam yüksek lisans öğrencilerinde 1100 lira, doktora öğrencilerinde ise 1600 liradır. Bunları biz yaptık.

– ‘Ücretsiz eğitim' hayalini gerçeğe dönüştürdük. Yurtların kapasitesinin arttırılmasında geç kalmadık, süratle herkese burs veya kredi vermeye kadar pek çok yeniliğe imza attık. İsteyen her gencimize yükseköğretim yolu açıldı. İnsan kaynağında ciddi açıklarımız bulunuyor. Henüz arzu ettiğimiz yere gelebilmiş değiliz.

Erdoğan’ın açıklamalarına ardından KYK Yurdu ve burslar için yapılacak olan başvuruların da çok yakın bir zamanda başlayacağı düşünülüyor.

FOTO: SHUTTERSTOCK

KİMLER KYK YURT BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR?

1. Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Normal öğrenim süresinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkânı sağlanır, bu öğrenciler ara sınıf öğrencileri ile birlikte başvuru yapacaklardır.

2. ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler,

3. Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler,

4. Başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde e-Devlet üzerinden yapacaklardır.

5. Değerlendirme sonuçlarını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

FOTO: SHUTTERSTOCK

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

BURS NEDİR?

Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Erdoğan'dan 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuştu. İlginizi Çekebilir Erdoğan'dan 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuştu.
Ağustos ayı Corona Cumhurbaşkanı e-devlet Gençlik ve Spor Bakanlığı KYK KYK burs başvurusu öğrenci ÖSYM Recep Tayyip Erdoğan sınav TAyyip Erdoğan Türkiye YÖK yüz yüze