KYK yurt ve burs başvurusu başladı mı? Burstan kimler yararlanabilir?

Pandemi nedeniyle bu yıl KYK yurt ve burs başvurularının ekim ayında yapılacağı açıklanmıştı. Başvurular için net bir tarih belli değil ancak YÖK'ün yaptığı açıklamaya göre; KYK yurt ve burs başvurularının kısa bir süre sonra başlaması bekleniyor.

KYK yurt ve burs başvurusu başladı mı? Burstan kimler yararlanabilir?

Gençlik ve Spor Bakanlığı, KYK yurt ve burs başvurularının YÖK’ün açıklayacağı akademik takvime göre yapılacağını açıkladı. YÖK’ten üniversitelere gönderilen yazı da ise okulların ekim ayından itibaren planlama yapılacağı belirtildi. KYK yurt ve burs başvuruları e-Devlet üzerinden yapılacak.

KYK YURT VE BURS BAŞVURU EKRANI

KYK YURT VE BURS BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK?

KYK yurt ve burs başvuruları geçen sene 19 Ağustos’ta başlayıp 26 Ağustos'ta son bulmuştu. Yükseköğretim Kurumu da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, üniversite yönetimlerinin yeni dönem için 1 Ekim’den sonra planlama yapmasını söylemişti.

KYK yurt ve burs başvuruları bu tarihe göre planlanarak açıklanacak. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak.

Foto: shutterstock / YÖK’ün yaptığı açıklamaya göre; KYK yurt ve burs başvurularının kısa bir süre sonra başlaması bekleniyor

KYK YURT VE BURS BAŞVURU SORGULAMA EKRANI

KİMLER KYK YURT VE BURS BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR?

* Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-Devlet portalı üzerinden yapılmaktadır. Normal öğrenim süresinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkânı sağlanır, bu öğrenciler ara sınıf öğrencileri ile birlikte başvuru yapacaklardır.

* ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler,

* Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler,

* Başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde e-Devlet portalı üzerinden yapacaklardır.

* Değerlendirme sonuçlarını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...