Marmaray zammına Ulaştırma Bakanlığı’ndan açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Marmaray'a yapılan yüzde 35'lik zammın İBB tarafından yapıldığını açıkladı.

Marmaray zammına Ulaştırma Bakanlığı’ndan açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, son günlerde medyada yer alan ‘Marmaray’a yapılan yüzde 35 oranındaki zam’ haberleri üzerine açıklama yayımladı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Marmaray’a yüzde 35 oranında zam haberleri üzerine, aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür. İstanbul'da şehir içi toplu ulaşım ücret tarifeleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı başkanlığında toplanan Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) kararları doğrultusunda yürütülmektedir” denildi.

Söz konusu zam kararı çerçevesinde ortak kart kullanılan İETT otobüsleri, metro hatları, tramvaylar ve Marmaray’a yapılan yüzde 35 zammın İBB tarafından yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

*İBB Başkanlığındaki UKOME tarafından bugün itibariyle geçerli olmak üzere İstanbul'da tüm şehir içi toplu ulaşım hizmetlerine yüzde 35 oranında zam kararı alınmıştır.

*Söz konusu karar çerçevesinde ortak kart kullanılan İETT otobüsleri, metro hatları, tramvaylar ve Marmaray'da yüzde 35 oranındaki zam, İBB tarafından uygulanmıştır.

*Görüldüğü üzere Marmaray'da ulaşım hizmetlerine yapılan yüzde 35 oranındaki zam, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın yönettiği Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin kararıyla İBB tarafından uygulanmaktadır.

İSTANBUL’DA ULAŞIM ZAMMI NASIL YAPILIYOR?

25 Nisan 2014 tarihli 28982 sayılı Resmi Gazete'de yapılan değişiklik ile Ulaşım Kooridasyon Merkezi'nin bünyesinde oy hakkı olan 22 kişi bulunuyor. Söz konusu 22 kişinin en fazla 11'i Büyükşehir Belediyesi başkanı tarafından atanıyor. Komisyondaki her üyenin bir İBB Genel Sekreteri'nin iki oy hakkı bulunuyor. İBB üyeleri dışında komisyonda yer alan kamu görevlileri şöyle: İstanbul Emniyet Müdürü (temsilcisi), 1. Ordu Komutanlığı (temsilcisi), İl Jandarma Komutanı (temsilcisi), Sahil Güvenlik Komutanlığı (temsilcisi), Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü (temsilcisi), Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İstanbul Liman Başkanlığı (temsilcisi), Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı DHMİ Genel Müdürlüğü (temsilcisi), Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı TCDD 1. Bölge Müdürlüğü (temsilcisi), Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü (temsilcisi), Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Genel Müdürlüğü (temsilcisi). Komisyonda İBB yöneticileri dışında bunlara ek olarak bir de esnafı temsilen Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu temsilcisi Eyüp Aksu bulunuyordu. Zam kararının ise oy birliği değil oy çokluğu ile alındığı öğrenildi. UKOME'ye zaman zaman gündemdeki konularla ilgili üye olarak belirlenmeyen ulaşım sektörü ile ilgili kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarından ihtisas meslek odalarının temsilcileri de oy hakkı olmaksızın davet edilerek görüşleri alınıyor.

İstanbul'da toplu ulaşım zamlandı! İstanbulkart'ta tam ve öğrenci kaç lira oldu? İlginizi Çekebilir İstanbul'da toplu ulaşım zamlandı! İstanbulkart'ta tam ve öğrenci kaç lira oldu?