Maske başvurusu nasıl yapılır? Ücretsiz maske için SMS kodu gelmeyenlere yeni uygulama!

Ücretsiz maske için başvurular basvuru.turkiye.gov.tr sayfasında devam ediyor. Maske kişi başına 5 adet olmak üzere telefonlarına gelen kod ile maskelerini temin edebilecek. Maske başvurusu ardından SMS kodu gelmeyenler için yeni uygulama devreye alındı. Peki SMS kodu nasıl alınacak? Maske için e devlet başvurusu nasıl yapılır?

Maske başvurusu nasıl yapılır? Ücretsiz maske için SMS kodu gelmeyenlere yeni uygulama!

Sağlık Bakanlığı, corona virüsü önlemleri gereği vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımı gerçekleştiriyor. İstanbul ve Ankara’nın ardından İzmir'de de eczaneler ücretsiz maske dağıtımına başladı. İlerleyen günlerde Anadolu'daki diğer şehirlere de dağıtımı beklenen maske için kodlar da başvurularını tamamlayanlara SMS olarak gönderiliyor. Ücretsiz maske temini için eczaneye TC kimlik numarası, telefon numarası ve SMS kodu vermek yeterli oluyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sms kodu gelmeyenlere yapılması gerekenleri açıkladı.

ÜCRETSİZ MASKE NASIL ALINACAK?

Tüm dünyada etkisini artırarak sürdüren corona virüsü salgınına karşı tedbirler alınmaya devam ediliyor. Bu tedbirler kapsamında Sağlık Bakanlığı’nın hayata geçirdiği uygulama ile 20-65 yaş arası vatandaşlara ücretsiz maske dağıtılması kararlaştırılmıştı. Ücretsiz maskelerini almak isteyen vatandaşların eczanelere gidip T.C. kimlik numaralarını ve cep telefon numaralarını sisteme kaydettirmeleri gerekiyor. Bu bilgileri veren vatandaş cep telefonlarına gelen doğrulama kodunun ardından ücretsiz maskelerini alacak.

SMS KODU İÇİN MESAJLAR NASIL GELECEK?

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, ücretsiz maske dağıtımının eczaneler üzerinden yapılması kararıyla ilgili açıklama yaptı. SÖZCÜ'ye konuşan Zafer Cenap Sarıalioğlu, “Eczanelerden ne zaman maske alınabilecek?” sorusuna şu yanıtı verdi: Şöyle bir önlemimiz var, Sağlık Bakanlığı o 20-65 yaş arası gruba toplu mesaj atmayacak. Kademeli bir şekilde mesaj atacak. Mesajı gelen vatandaşımız eczaneye gelecek. Diyelim yarın 50-65 yaş arasına mesaj gelecek, belki 3 saat sonra 30-50 yaş arasına mesaj gelecek. Yığılmayı bu şekilde önlemeyi planlıyoruz. 10 gün için kişi başı beş maske verilecek. Bu maskeler günlük, normal cerrahi maskeler.

ÜCRETSİZ MASKE E-DEVLET BAŞVURU SAYFASI

KOD GELMEYENLER İÇİN YENİ UYGULAMA

Başvuru ardından SMS kodu gelmeyen telefonu olmayan vatandaşların yaşadığı sorun üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni sistemi paylaştı. Telefonu olmayan bu nedenle SMS kodu alamayan vatandaşlar eczanelerden ücretsiz maske almak için eczaneye başvurduklarında kimlik doğrulamasının ardından yeniden kod verilecek. Ardından maskelerini ücretisiz şekilde alabilecek.

Vali açıkladı: İstanbul'a ne kadar maske dağıtıldı? İlginizi Çekebilir Vali açıkladı: İstanbul'a ne kadar maske dağıtıldı?

 

Türk Eczacıları Birliği Başkanı'ndan maske açıklaması! İlginizi Çekebilir Türk Eczacıları Birliği Başkanı'ndan maske açıklaması!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Ankara Corona e-devlet Fahrettin Koca istanbul izmir Maske nasıl yapılır Sağlık Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı sokağa çıkma yasağı Sözcü uygulama
Loading...