Meclis Başkanı Şentop’tan KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’ya tepki!

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın sözlerine tepki göstererek “Aslında çok büyük tarihi bir hatadır kendisi açısından. Bir siyasetçi için, içine düşürülebilecek en kötü durumdur onun durumu” dedi.

Meclis Başkanı Şentop’tan KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’ya tepki!

Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde muhtarlar ile buluşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın açıklamalarına tepki gösterdi.

Şentop, yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

*KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı kendisini ifade ediyor. Aslında çok büyük tarihi bir hatadır kendisi açısından. Bir siyasetçi için içine düşürülebilecek en kötü durumdur onun durumu.

*Diyor ki Tayfur Sökmen asla olmayacağım. Tayfur Sökmen kimdir tanırsınız. Biliyorsunuz Lozan Anlaşması sonrasında Hatay Türkiye topraklarına dahil değil o zaman. Hatay Fransız işgali altında. Hatay ile ilgili olarak Tayfur Sökmen öncülüğünde bir istiklal bağımsızlık mücadelesi götürüyor.

*Bu mücadeleyi o zaman Türkiye'de destekliyor. Nihayetinde Hatay önce bir bağımsız devlet oluyor. Hatay, Fransız sömürgesinden çıkıyor. Sonra da Türkiye'ye katılma kararı alıyor.

*Tayfur Sökmen bu işin öncüsü Hatay'ın Türkiye'ye katılmasını sağlayan basiretli bir lider. Vatansever bir adam. ‘Ben asla Tayfur Sökmen olmayacağım' diyen adamın kendi ülke topraklarıyla ilgili, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’yle topraklarıyla ilgili vatanıyla ilgili ve oranın tarihiyle ilgili kafasında hiçbir şey olmaması lazım.

*Bunu söyleyebilen bir adam aslında Tayfur Sökmen olmaya layık olmayan bir adam aynı zamanda.

“1974'DEN BERİDİR TÜRKLERİN DE RUMLARIN DA KANI DÖKÜLMÜYOR”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye’nin KKTC’nin Türkiye’ye dahil olması gibi bir isteği olmadığını ifade ederek şunları kaydetti;

*Böyle bir tez ortaya koymuş değil Türkiye. Ama tarihi iyi bilmemiz lazım. Niye KKTC var. KKTC niye var? Gençlerin bunu bilmesi hatırlayabilmesi mümkün değil.

*Kıbrıs'ta İngiliz sömürgesi sona erdikten sonra Rumlarla Türklerin bir arada bulunduğu bir Cumhuriyet kurulmuştu. Ama Rumlar adanın tek sahibi olma iddiasında bulundukları için orada Türklere insani şartlar altında yaşamak değil, bir canlı olarak yaşama hakkı tanımak istemedikleri için katliamlar yaptılar.

*Yaşattılar. Bu katliamlar dayanılmaz hale gelince Türkiye garantörlük hakkını kullanarak, adaya çıkarma yaptı. Orada Türklerin yaşam haklarını koruyacak bir alan ortaya koydu. 1974'den beridir Türklerin de Rumların da kanı dökülmüyor. Bir sükunet bir barış adası haline geldi.

*Kıbrıs Türkünün hayatına kasteden o zamanki anlayışı, siyasi yapıyı yok sayarak bugün ‘Ben bir Tayfur Sökmen olmayacağım' falan diyen bir adam ancak Tayfur Sökmen olmaya layık bir adam olmadığını ispat eden bir adamdır.

AKINCI NE DEMİŞTİ?

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiliz The Guardian'a verdiği mülakatta adil federal çözüm içeren bir anlaşmaya tez zamanda ulaşılmazsa, adadaki Türk ve Rum toplumlarının bölünmüşlüğünün kalıcı hale geleceği uyarısında bulunmuştu.

İki taraf arasındaki görüş ayrılıklarının her yıl giderek daha kemikleştiğini, bunun yeniden birleşme ihtimalini azalttığını belirten Akıncı, “Acele etmemiz lazım. Bunca yıldan sonra bir dönüm noktasına, belirleyici bir ana geldik” demişti.

İngiliz gazetesinin “Kırım tarzı ilhak ihtimali” sorusunu “korkunç” diye yanıtlayan ve “Türkiye'nin kendi çıkarlarına aykırı” diye değerlendiren Akıncı, kendi vizyonunun tümüyle farklı olduğunu savunmuştu. İHA

 

Akıncı'dan gerilimi tırmandıracak açıklama: 'Kıbrıs Türk'tür Türk kalacaktır' siyaseti geçmişte kaldı İlginizi Çekebilir Akıncı'dan gerilimi tırmandıracak açıklama: 'Kıbrıs Türk'tür Türk kalacaktır' siyaseti geçmişte kaldı