Mersin’de korkutan yangın: Yerleşim yerlerini tehdit ediyor

Mersin’in Anamur ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Ekipler, yerleşim yerlerini tehdit ettiği belirtilen yangına müdahale ediyor. Yangın nedeniyle 50 hane boşaltıldı. Mersin-Antalya karayolu kapatıldı.

Mersin'in Anamur ilçesinde iki ayrı mahallede kısa süreli aralıklarla orman yangını çıktı.

Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen yangınlara ekiplerin müdahalesi devam ederken, Uçarı Mahallesi’nde tehlike altında olduğu saptanan 50 ev boşaltıldı. Ormanlık alanda çıkan yangının sebebi henüz belirlenemedi.

FOTO: DHA

Antalya’nın Gazipaşa ilçesi sınırı yakınlarındaki Uçarı ve Karaağa Mahallelerinde çıkan orman yangınlarına Anamur, Bozyazı ve Gülnar orman işletme müdürlüklerine bağlı ekipler müdahale etti.

Yerleşim yerlerine yakın bölgede çıkan ve 30 arazöz, 2 helikopter ve 150 personelin müdahale ettiği yangın rüzgarın da etkisiyle hâlâ kontrol altına alınamadı.

Yangın yerine yakın yerleşim birimlerindeki vatandaşların evlerini terk etmeye başladığı öğrenildi. Yangın nedeniyle Antalya-Anamur karayolu trafiğe kapatıldı.

FOTO: SÖZCÜ

Kapatılan yolda, tek şerit üzerinden sadece yangına müdahale ve 112 sağlık ile güvenlik ekiplerinin araçlarının geçişlerine izin veriliyor.

Yolun kapanması nedeniyle uzun araç kuyrukları oluştu.

MUHTARLAR TEDİRGİN

Karaağa Mahalle Muhtarı Durmuş Ukçin, yangının an itibariyle hâlâ sürdüğü bilgisini vererek, “Yangın burada sürmekte ve seraları tehdit etmektedir. Ancak bizim bölgemizde çıkan yangında yerleşim birimleri yok. Uçarı Mahallesi’nde yerleşim birimlerine sıçradığını duyduk. Yangının sebebini henüz bilmiyoruz. Önce bizim burada yangın başladı daha sonra Uçarı Mahallesi’nde çıktı. Büyük bir alan yandı ama tam olarak zararı bilmiyorum” dedi. Uçarı Mahalle Muhtarı Muzaffer Çetin ise, kendi bölgelerinde aşırı rüzgar olduğunu ifade ederek yangının hızlı bir şekilde ilerlediğini söylemekle yetindi.

FOTO: SÖZCÜ

“TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ”

Bu arada TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı AKP Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, yangınla ilgili olarak sosyal medya hesabından  “Anamur Ucarı ve Karaağa mahallerine yakın ormanlık alanlarda çıkan yangın için devletimiz tüm imkanlarını seferber etmiştir. Ekipler yangınların en kısa sürede söndürülmesi için çalışmakta. Konuyu yakından takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...