Sözcü Plus Giriş

Meteoroloji’den İstanbul’a gök gürültülü sağanak yağış uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), İstanbul'da yerel kuvvetli yağışın beklendiğini duyurdu. MGM'den yapılan açıklamada gece saatlerinden sonra başlayacak sağanak yağışın pazar günü sabah ilk saatlerden itibaren kuvvetli olmasının beklendiği kaydedildi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 23:47, 13/06/2020
Meteoroloji’den İstanbul’a gök gürültülü sağanak yağış uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan son değerlendirmelere göre ülkemiz genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Akdeniz (Kahramanmaraş hariç), İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun doğusu ile Elazığ, Bingöl ve Muş çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

SEL TEHLİKESİ DEVAM EDİYOR

Yağışların Trakya, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun doğusu ile Bursa, Bilecik, Kütahya, Uşak, göller yöresi, Doğu Akdeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ile Samsun, Çankırı, Ankara'nın kuzey ve doğusu ve Kırıkkale çevrelerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı yapıldı.

KUZEY VE İÇ KESİMLERDE SICAKLIK ARTIYOR

Hava sıcaklığının kuzey ve iç kesimlerde 2 ila 5 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın genellikle batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Anadolu'nun kuzeybatısı, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli (40-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ ETKİLİ OLACAK

Birçok il için kuvvetli yağış uyarısında bulunan Meteoroloji, İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağışın etkili olacağını duyurdu.

Gece saatlerinden sonra İstanbul'da başlayacak sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın, Pazar günü sabah ilk saatlerden itibaren yerel olmak üzere kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor.

SEL, YILDIRIM VE DOLU UYARISI

Pazar günü öğle saatlerinden sonra etkisini kaybedeceği tahmin edilen yerel kuvvetli yağışın oluşturabileceği sel, su, baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, ufak çaplı dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı yapıldı.

Meteoroloji, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

* Bu gece saatlerinden sonra İstanbul’da başlayacak sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın, Pazar günü sabah ilk saatlerden itibaren yerel olmak üzere kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor.

* Pazar günü öğle saatlerinden sonra etkisini kaybedeceği tahmin edilen yerel kuvvetli yağışın oluşturabileceği sel, su, baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, ufak çaplı dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Yayınlanma Tarihi:23:00,