Metin Feyzioğlu kimdir? Metin Feyzioğlu kaç yaşında ve nerelidir?

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Türk ceza hukuku profesörü ve Türkiye Barolar Birliği'nin 8. başkanıdır. Metin Feyzioğlu, aynı zamanda 1975-77 tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kısa süreli başbakanlığını (5 saat) yapan Turhan Feyzioğlu'nun da torunudur. İşte Metin Feyzioğlu'nun biyografisi...

Metin Feyzioğlu kimdir? Metin Feyzioğlu kaç yaşında ve nerelidir?

Son günlerde adı sıkça anılan Metin Feyzioğlu’nun kim olduğu ve hayatı hakkındaki bilgiler araştırılmaya başlandı. Türkiye Barolar Birliği Başkanı olan Metin Feyzioğlu’nun eğitim ve siyasi yaşamı hakkındaki tüm detayları yazımızda sizler için derledik. İşte Metin Feyzioğlu hakkında merak edilenler…

METİN FEYZİOĞLU KİMDİR?

Metin Feyzioğlu 7 Temmuz 1969 Kızıltoprak, Kadıköy, İstanbul doğumlu Türk ceza hukuku profesörü ve Türkiye Barolar Birliği’nin 8. Başkanıdır. Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı görevini 2013 yılından beri sürdüren Feyzioğlu, Turhan Feyzioğlu’nun torunudur. Metin Feyzioğlu, Turhan Feyzioğlu ve Leyla (Cıngıllıoğlu) Feyzioğlu’nun kızı Saide (Feyzioğlu) Buçukoğlu (1950-1969) ile Mehmet Buçukoğlu (1945) çiftinin çocuğu olarak İstanbul’un Kadıköy ilçesine bağlı Kızıltoprak semtinde 7 Temmuz 1969 tarihinde doğdu. Annesi doğumdan iki saat sonra vefat edince dedesi ve anneannesi tarafından evlat edinildi ve Ankara’da onlar tarafından yetiştirildi.

EĞİTİMİ VE KARİYERİ

Metin Feyzioğlu, TED Ankara Koleji’ni 1986 tarihinde bitirdi. Ardından girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1990 yılında mezun oldu. 1991 yılında Ankara Barosu’na kayıt oldu. 1992 yılında tamamladığı Kamu Hukuku alanındaki yüksek lisansının ardından 1995 yılında doktor unvanı aldı. 1996 yılında mezun olduğu fakülteye Ceza Hukuku alanında yardımcı doçent olarak atandı. Columbia Üniversitesi’nde hukuk İngilizcesi sertifikasını aldı. 2002 yılında Doçent, 2005 yılında Profesör oldu. 2007 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı oldu ve bu görevi bir yıl sürdürdü.

ANKARA BAROSU BAŞKANLIĞI

1991 yılından beri kayıtlı olduğu Ankara Barosu’nun 10 Ekim 2010 tarihinde gerçekleşen 61. Olağan Genel Kurulunda kullanılan oyların %58’ini alarak başkanlığa seçildi. 62. Olağan Genel Kurulu’nda oyların %60’ını alarak tekrar seçilmiştir.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI

Feyzioğlu, Türkiye Barolar Birliği 32. Olağan genel kurulunda 447 delegenin 209’unun oyunu alarak 26 Mayıs 2013 tarihinde Türkiye Barolar Birliği’nin 8. başkanı seçildi ve parti meclisi üyeliğinden istifa etti.

Baro başkanları Metin Feyzioğlu'nu alana almadı İlginizi Çekebilir Baro başkanları Metin Feyzioğlu'nu alana almadı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...