Müzesindeki 4 ton parayı corona virüsüne karşı dezenfekte etti

Gaziantep'te bulunan Devr-i Alem Para Müzesi'nin sahibi Esat Kaplan, corona virüsü salgını nedeniyle müzesinde bulunan yaklaşık dört ton parayı dezenfekte edip, kavanozlarda muhafaza etmeye başladı.

Müzesindeki 4 ton parayı corona virüsüne karşı dezenfekte etti

Gaziantepli Esat Kaplan, uzun yıllar yaşadığı Hollanda’dan, 20 yıl önce Türkiye’ye dönüş yaptı.

Hollanda’da başladığı para koleksiyonuna memleketinde de devam eden Kaplan, onlarca ülkeye ait banknot ve madeni paraları 11 yıl önce kurduğu Devr-i Alem Para Müzesi‘nde sergilemeye başladı.

(FOTO: DHA)

Elinde yaklaşık dört ton para bulunan Kaplan, koronavirüsün yayılmasının ardından bakterileri barındırdığı gündeme gelen paraları dezenfekte etme kararı aldı.

(FOTO: DHA)

Koruyucu tulum giyip, maske ve eldiven takan Esat Kaplan, cımbızla paraları tek tek cam fanusun içerisindeki dezenfekte ilacında bir süre bekletti ve ardından kavanozlara yerleştirdi.

(FOTO: DHA)

Dünyadaki tüm ülkelere ait paranın kendisinde mevcut olduğunu söyleyen Kaplan, “Dünyada en çok bakteri parada toplanıyor. Para en çok bakteri taşıyan unsur olduğu için dezenfekte işlemlerini yaptık. Bizim koleksiyonumuzda dünyanın her yerinden para mevcuttur. Bizde kendi çapımızda bir temizleme işlemi yapmaya çalıştık” dedi.

(FOTO: DHA)

Bir hafta süren dezenfekte işlemiyle koleksiyonundaki envanterini de gördüğünü anlatan Kaplan, “Bu sayede kendi envanterimi de görmüş oldum. Kavanozlarımı temizledim, metal ve kağıt paraları elimden geldiği kadarıyla dezenfekte etmeye çalıştım” dedi.

(FOTO: DHA)

Esat Kaplan “En büyük isteğimiz bir an önce bu sürecin sona ermesi ve salgının bitmesiyle müzemizde yeniden ziyaretçilerimizi ağırlamak” diye konuştu. (DHA)

 

Corona Gaziantep Hollanda para Türkiye