Niyet etmeden oruç kabul olur mu? Oruç için nasıl niyet edilir?

Ramazan ayı başlamasıyla milyonlarca mumin geceleri sahuru yaparak niyet ediyor. Oruç tutmanın şartlarından olan niyet etmek bir işin bilincinde olmak demektir. Oruca doğru zamanda ve doğru şekilde niyet edilmelidir. Peki niyet etmeden oruç tutulur mu? İşte merak edilen sorunun cevabı…

Niyet etmeden oruç kabul olur mu? Oruç için nasıl niyet edilir?

Ramazan ayında vatandaşlar oruç tutmak için sahura kalsa da oruca niyet etmeyi unutabiliyor. Niyet etmeden oruca başlayan kişiler “Niyetsiz oruç kabul olur mu?” sorusuna yanıt arıyor. Her ibadette olduğu gibi oruç ibadetinde de niyet etmek zorunludur. Niyet birçok şekilde edilebilmektedir. Peki, niyet etmeden oruç tutulur mu?

NİYET ETMEDEN ORUÇ TUTULUR MU?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz.

ORUÇ İÇİN NASIL NİYET EDİLİR?

Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...