Sözcü Plus Giriş

Nokta koyuldu! 16 ilde yurtlarda karantina… Dönüşler sürüyor

Sivas Valisi Salih Ayhan, kente inmesi beklenen, umre yolcularını taşıyan uçağın hava muhalefeti nedeniyle Isparta’ya yönlendirildiğini açıkladı. Ayhan, Sivas’ın umreden ve yurtdışından dönen yolcuların 14 gün süreyle kontrol altında tutulacağı 16 ilden birisi olduğunu belirtti. DHA'nın haberine göre Konya'dan, Sivas'a ve oradan da Isparta'ya yönlendirilen umreciler yurtlara yerleştirildi. Dün Ankara ve Konya'da bugün ise Kayseri'de umreden dönenler karantinaya alınmıştı. Önlem için İstanbul ve Eskişehir'de de bazı yurtlar boşaltıldı

14:02 -
Nokta koyuldu! 16 ilde yurtlarda karantina… Dönüşler sürüyor

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı kararın ardından, Sivas'ta bulunan Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtları, umreden dönen yolcuların tedbir amaçlı misafir edilmesi için hazır hale getirildi. Umreden dönen 178 yolcunun bulunduğu ilk uçağın bugün Sivas'a inmesi beklenirken, uçak Isparta'ya yönlendirildi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, bugün Sivas’a inmesi beklenen ilk uçağın, hava muhalefeti dolayısı ile Isparta'ya yönlendirildiğini söyledi.

Sivas'ta bu güne kadar corona virüsü şüphesi dahi olmadığını belirten Ayhan, “İlimizde tüm kurumlarımızla birlikte; hassasiyetle, teyakkuzda, dikkatli bir şekilde, tedbirlerimizi alarak süreci yönetiyoruz. İlimizde şimdiye kadar hiçbir vaka olmamıştır. Şüphelisi dahi olmamıştır. Tedbir amaçlı, düzensiz göçmenlerimizle ilgili birkaç tedbirimiz oldu” dedi.

(FOTO:DHA)

16 İLDEN BİRİ DE SİVAS

İHA’nın haberine göre Ayhan, Sivas'ın umreden ve yurtdışından dönen ve yolcuların 14 gün süreyle kontrol altında tutulacağı 16 ilden birisi olduğunu belirtip şunları söyledi:

* Gerek umreye giden, gerekse yurt dışına çıkan vatandaşlarımız, tedbir amaçlı 14 gün boyunca yurtlarda misafir olacaktır.

* İlimizde ki yurt potansiyeli dikkate alınarak, bu misafirlerin ağırlanacağı 16 ilden birisi de Sivas.

* Gerek umreden gerekse yurt dışından gelecek vatandaşlarımızı yakın zamanda ilimizde de misafir edeceğiz.

* Umreden dönen 178 kişilik kafile bugün ilimize gelecekti. Hava muhalefeti nedeniyle Isparta'ya yönlendirildi.

ESNAFA TEPKİ

Ayhan, süreci fırsata dönüştürmeye çalışan esnafı uyarıp, “Bu süreçte vatandaşlarımızın duyarlı olmalarını istiyoruz. Esnaflarımızın da bu süreci sorumluluk bilinci içerisinde geçirmelerini, fırsatçı ganimet anlayışından lütfen sıyrılmalarını da özellikle arzu ediyoruz. Bu konuyu da hassasiyet ile takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERUmreden gelen 315 kişi Kayseri'de karantina altına alındıUmreden gelen 315 kişi Kayseri'de karantina altına alındı

Ayhan ayrıca konuyla ilgili yanlış bilgiler yayıp, halkta korku ve paniğe neden olanlar hakkında yasal işlem başlatılacağını da sözlerine ekledi.

ISPARTA VALİLİĞİ DUYURDU

Isparta Valiliği’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada ise, umre ziyaretinden dönen 180 kişilik kafilenin kentteki 2 yurtta misafir edileceği belirtildi.

Alınan önlemlerin sıralandığı açıklamada şöyle denildi:

* İlimiz Süleyman Demirel Havalimanı’na bugün gelmesi planlanan 180 kişilik umre kafilesi Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Isparta ve Murad Hüdavendigar yurtlarında 14 gün süreyle misafir edileceklerdir.

(FOTO:DHA)

* Bu süre boyunca yurt binasında ve çevresinde gerekli önlemler titizlikle alınacak ve vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçları Valiliğimizce karşılanacaktır.

* Yurtta kalan vatandaşlarımızın takipleri ise uzman sağlık personeli tarafından yapılacaktır. Yurt dışı temaslı vatandaşların 14 gün süreyle izole edilmesi ülkemizde tedbir amaçlı uygulanan bir zorunluluk olup vatandaşlarımızın endişe etmesini gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir.

* Vatandaşlarımızın konuyla ilgili Valiliğimiz dışında yapılacak herhangi bir açıklamaya itibar etmemesi önemle rica olunur.

Umreciler uykusuz kaldıklarını söyledi. (FOTO:DHA)

ÜÇ İL DOLAŞTILAR: SAPASAĞLAMIZ

Isparta’daki öğrenci yurduna yerleştirilen Konyalı umreciler ise pazar saat 21.00’de Cidde Havalimanı’ndan kalkan uçakla önce memleketleri Konya’ya, oradan Sivas’a, ardından Isparta’ya yönlendirildiklerini söyledi. Umreciler, “Biz sapasağlamız. Allah’ın evinden geliyoruz. Bir şeyimiz yok. Dünden beri bu insanlar uykusuz” dedi.

ODALARA ALINDILAR

Otobüslerden indikten 10 dakika sonra kendilerine ayrılan odalara alınan umre kafilesinin 14 günlük karantina süresini Isparta’da geçireceği daha sonra memleketlerine gönderileceği belirtildi.

KAYSERİ, SİVAS VE ESKİŞEHİR

Umre ziyaretinden dönen 10 bin 330 kişi dün Ankara ve Konya’da boşaltılan öğrenci yurtlarına sevk edilerek karantinaya alınmıştı. Bugün de Kayseri’de boşaltılan öğrenci yurdunda umreden dönen 315 kişi karantinaya alındı.

(FOTO:İHA)

Eskişehir’de de KYK’ya bağlı Gündüzalp, Doğan Aslan Bey ve Taptuk Emre Erkek Öğrenci Yurtları umre dönüşü için tahsis edildi. Umreden gelen vatandaşların bugün Eskişehir de olmaları ve karantina süresince yurtlara yerleştirilmeleri bekleniyor.

Son güncelleme: 17:00 16.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more