Okullar ne zaman açılacak? Bilim Kurulu toplantısı ne zaman?

Milyonlarca öğrenci ve veliyi ilgilendiren okulların açılışı hakkında yeni açıklamalar yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin değerlendirme sürecinin son aşamada olduğunu duyurdu. MEB'in açıklamasında yeni eğitim sezonu için kararın Bilim Kurulu toplantısı sonrasında duyurulacağı ifade etti. Peki Bilim Kurulu toplantısı ne zaman? Okullar ne zaman açılacak?

Okullar ne zaman açılacak? Bilim Kurulu toplantısı ne zaman?

Okulların açılmasına yönelik son dakika açıklama MEB tarafından geldi. Milli Eğitim Bakanlığı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin değerlendirme sürecinin nihai aşamada olduğunu belirterek Bilim Kurulu toplantısı sonucuna göre alınacak kararın en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağını duyurdu. Öğrenciler ve veliler ise Bilim Kurulu toplantısının ne zaman yapılacağını ve okulların ne zaman açılacağını merak etti. İşte detaylar…

MEB’TEN OKULLARIN AÇILIŞINA YÖNELİK AÇIKLAMA

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada 2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin değerlendirme sürecinin nihai aşamada olduğu kaydedildi. Açıklamada ayrıca Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu toplantısı sonucuna göre alınacak kararın en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.

BİLİM KURULU TOPLANTISI NE ZAMAN?

Corona virüsündeki son verilerin paylaşıldığı, yeni kararların duyurulduğu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca öncülüğündeki Bilim Kurulu toplantısı yarın (12 Ağustos) öğlen saatlerinde yapılacak. Toplantı sonrası Bakan Koca açıklamalarda bulunacak.

MEB 4 SENARYO GELİŞTİRDİ

Pandemi koşullarına uygun olarak MEB, şu 4 senaryoyu geliştirdi:

* 1. Okulların öncelikle tüm çocuklar için sosyal mesafe korunarak ortak kullanım alanları ve dersliklerde metrekare hesabıyla oturma düzenleri planlanarak sınıflarda öğrenci sayısı seyreltilerek 18 milyon öğrenci için açılması planlanılsa da yetki illerde valilerde olacak. İstemeyen ve şartların kötü seyrettiği illerde okullar açılmayabilecek.

* 2. Bilim Kurulu’nun pandeminin seyrine göre alacağı kararla, tüm çocuklar için açılma şansı kalmazsa açılan illerde de okullarda yarı zamanlı eğitim verilebilecek.

* 3. Okullar salgının ağır seyrettiği bazı şehirlerde açılmaz iken salgın sürecini daha hafif atlatan şehirlerde, il dışı seyahat kısıtlaması ile birlikte açılabilir. Okulların açılmayacağı şehirlerde de telafi eğitimleri yapılacak.

* 4. Eylül ve ekimde olası ikinci dalga salgına karşı 2020-2021 eğitim/öğretim yılında kısmi veya tamamen uzaktan eğitime geçişle ilgili teknolojik altyapı çalışmaları tamamlandı. Yüzde 40 yakından/yüzde 60 uzaktan eğitim formülü üzerinde durulduğu öğrenildi.

2020-2021 eğitim yılı takvimi... İlginizi Çekebilir 2020-2021 eğitim yılı takvimi...

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Bilim Corona meb Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci Sağlık Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı son dakika sosyal medya
Loading...