Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili olacak mı?

Okullar ne zaman açılacak sorusu merak konusu. Yaz tatili endişesi saran öğrencilere Bakan Selçuk’tan rahatlatan mesaj geldi. Mecliste alınan karar doğrultusunda eğitimde telafi programları uygulanacak. Peki yazın okullar açık olacak mı?

Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili olacak mı?

Okulların corona virüsü salgını nedeniyle bir süredir kapalı olması bazı söylentilerin ortaya çıkmasına neden oldu. Okulların yazın da açık olacağı ve yaz tatilinin iptal edileceği söylentisi sebebiyle veliler ve öğrenciler birçok detayı merak etmeye başladı.

BAKAN SELÇUK’TAN YAZ TATİLİ AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: TBMM'de kabul edilen “Telafi eğitimi düzenlemesi” kısmi ve hızlandırılmış bir “telafi” sürecini tanımlamaktadır. Dönemin bütün bir şekilde tekrarı veya yaz tatilinin ortadan kalkması söz konusu bile değildir. Çocuklarımızın yaz tatilini doyasıya yaşamasını ümit ediyoruz.

Okulların tatil olduğu süre kadar telafi eğitimi yapılmayacak. ‘Yazın 2 ay okullar açık olacak' yorumu doğru değil. Veliler çocuklarla eğlenip bilgilenebilirler.

Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili kısaldı mı?TELAFİ EĞİTİM NASIL OLACAK?

Uzmanlar, telafi eğitiminin kaybedilen okul zamanının hızlandırılmış ve tamamlayıcı bir eğitim olduğunun altını çizerek, telafi eğitiminin okulların kapalı kaldığı iş günü kadar yapılamayacağına işaret ediyor.

Bu eğitimlerin verilmemesi durumunda, öğrenmede unutmanın katlanarak artacağından hareketle eğitim uzmanları, öğrencilerin telafi edilemez bilişsel, duygusal kayıplar yaşamaması gerekli olduğu düşünülüyor.

Bakan Selçuk, “TBMM'de kabul edilen ‘Telafi eğitimi düzenlemesi' kısmi ve hızlandırılmış bir ‘telafi' sürecini tanımlamaktadır. Dönemin bütün bir şekilde tekrarı veya yaz tatilinin ortadan kalkması söz konusu bile değildir. Çocuklarımızın yaz tatilini doyasıya yaşamasını ümit ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Corona Milli Eğitim Bakanı okul söz tatil TBMM
Loading...